2021 pod znakiem turystyki krajowej

2021 pod znakiem turystyki krajowej

Społeczństwo zmęczone życiem w ciągłych ograniczeniach ma nadzieję spędzić letni sezon w miarę normalnie. Wielu postawi zapewne na krajowy wypoczynek i nadal popularne będą ustronne miejsca, położone nieco na uboczu.

W 2020 roku turyści o wiele częściej niż do tej pory decydowali się na pozostanie w kraju. Jednym z powodów były zamknięte granice. Niestabilna sytuacja na świecie, wywołana przez pandemię koronawirusa, spowodowała, że bezpieczniej czuliśmy się w domu. Co ciekawe, turyści zrezygnowali z kurortów i dużych miast na rzecz ustronnych miejsc w zaciszu lasu czy nad jeziorem, gdzie można było wypoczywać aktywnie w gronie rodziny, z dala od tłumów.

Gdzie będziemy odpoczywać w 2021 roku?

Mimo pandemii i obostrzeń cały czas pojawiają się zapytania turystów o wolne terminy w obiektach noclegowych. Według jednego z portali rezerwacyjnych na południu Polski największym zainteresowaniem cieszą się:

  • Zakopane,
  • Karpacz,
  • Szklarska Poręba,
  • Szczyrk.

Z kolei na północy Polski turystycznymi hitami 2021 roku powoli stają się:

  • Sarbinowo,
  • Władysławowo,
  • Jastarnia,
  • Karwia,
  • Kołobrzeg,
  • Łeba.

Poza utartymi szlakami

Osoby, którym zależy na spokojnym urlopie blisko natury, wybierają przede wszystkim Bieszczady. Województwo podlaskie słynie przede wszystkim z Puszczy Białowieskiej, ale popularnością cieszą się także jeziora w pobliżu Augustowa oraz Supraśl, leżący kilkanaście kilometrów od Białegostoku. Województwo lubelskie jest niezwykle różnorodne pod względem oferty turystycznej. Są tam: Lublin, Zamość, Nałęczów i Kazimierz Dolny, miasta pełne zabytków i urokliwych zakątków. Ale można też obcować z przyrodą Roztoczańskiego Parku Narodowego w okolicy Zwierzyńca, czy korzystać z rekreacji nad jeziorami Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. W województwie opolskim warto wspomnieć o Górach Opawskich, które doskonale nadają się na rodzinne wycieczki.

Co z Polskim Bonem Turystycznym?

Bez wątpienia kolejnym argumentem na urlop w Polsce będzie Polski Bon Turystyczny, którego wciąż wiele rodzin nie wykorzystało. Funkcjonuje on od 1 sierpnia 2020 r. W ramach projektu na każde dziecko (do 18 r. życia) w rodzinie przyznawane jest wsparcie w wysokości 500 zł (w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności wypłacane jest dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł, czyli razem 1000 zł). Środkami można zapłacić np. za pobyt w hotelu. Bon można zrealizować do marca 2022 r.

Razem czy osobno? 

Domki oraz apartamenty już w ubiegłym roku cieszył się wyjątkową popularnością. W tym roku będzie podobnie. Dają nie tylko poczucie prywatności, ale również pozwalają odizolować się od innych wczasowiczów. W dobie pandemii to niezwykle istotne, bo można zaplanować urlop z daleka od tłumów, wypoczywając w prawdziwie domowych warunkach lub lepszych.

Duże szanse mają też gospodarstwa agroturystyczne, które oferują nie tylko noclegi, ale wszelkie bonusy, takie jak pomoc w obejściu przy karmieniu zwierząt, wyżywienie obejmujące domowe warzywa, sery i jajka czy wycieczki po okolicy w towarzystwie gospodarzy.

Jedno jest pewne, przez pracę i naukę zdalną, brak prawdziwych ferii i długie przesiadywanie w domu, turyści latem będą stawiać na aktywność. Okolice, gdzie można jeździć na rowerze, zorganizować spływ kajakowy lub górską wycieczkę na pewno skradną serce polskich wczasowiczów.