24 kwietnia Europejskim Dniem Śniadania

24 kwietnia Europejskim Dniem Śniadania

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dostarcza bowiem naszym organizmom energii niezbędnej na jego przetrwanie. W Europejski Dzień Śniadania warto zastanowić się nad tym, co należy zjeść każdego ranka.

Śniadanie to pierwszy posiłek dnia. Swoje święto ma ono 24 kwietnia, kiedy to obchodzony jest Europejski Dzień Śniadania. Nierzadko spożywamy je wczesnym rankiem. W zależności od tradycji narodowych składa się z różnych potraw. Zaczynając od lekkich i prostych do bardziej sycących i skomplikowanych.

Poranny posiłek przez dietetyków jest uważany za najważniejszy dla zdrowia i właściwego funkcjonowania organizmu. Dostarcza energii, co po nocnej przerwie jest bardzo istotne.

Cechuje się kalorycznością na poziomie 500-700 kcal. Powinno dostarczyć naszemu organizmowi 20-25 procent całodobowej energii.

Aby było pełnowartościowe i dobrze zbilansowane, śniadanie powinno składać się z białka obecnego m.in. w produktach mlecznych - mleko, jogurt, twaróg - czy jajach, węglowodanów złożonych obecnych m.in. w pełnoziarnistym pieczywie, otrębach, płatkach owsianych, produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, np. ryb, dobrej jakości margaryny oraz warzyw i owoców, które są źródłem składników odżywczych, w tym witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego sprzyjającego prawidłowej pracy przewodu pokarmowego.

Obchodzony 24 kwietnia Europejski Dzień Śniadania to moment, w którym warto zwrócić nie tylko uwagę na to, jak ważny dla naszego funkcjonowania jest ten posiłek, ale także nad tym co warto zjeść każdego ranka, by śniadanie nie było nudne i powtarzalne.

Ciekawym pomysłem, który w swojej karcie dań mogą umieścić restauratorzy są np. kanapki z pastą z makreli, orzechami bądź z jajkiem przepiórczym. Ponadto jajka sadzone z dodatkiem świeżego pieczywa oraz świeże owoce na gofrze połączone z bombą energetyczną w postaci świeżego soku wydają się dobrą propozycją.

O śniadaniu nie można zapominać. Takie postępowanie niesie jednak ze sobą konsekwencje. Możemy odczuwać spadek energii, mniejszą zdolność koncentracji, a z upływem godzin pojawia się wilczy apetyt, przez który łatwiej ulegamy niezdrowym pokusom. Organizm pozbawiony zostaje też ważnej porcji witamin i składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.