5 interesujących i znamiennych wydarzeń gospodarczych

5 interesujących i znamiennych wydarzeń gospodarczych

Inflacja w Polsce ciągle rośnie choć amerykański bank twierdzi, że zaraz to się zmieni. Pracodawcy będą mieli dostęp do listy zaszczepionych i nie zaszczepionych pracowników. Ile tak naprawdę wynosi PKB w Polsce? Polacy stęsknili się za kinowym popcornem, a gospodarka w Chinach zwalnia tempa. Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia jakie obecnie się dzieją w Polsce i na świecie.  

1. Inflacja w Polsce będzie spadać

Amerykański Bank Goldman Sachs donosi, że wzrost inflacji w krajach Europy Środkowej jest przejściowy i wkrótce stopy procentowe pójdą w górę, jednak może to mieć miejsce dopiero w drugiej połowie 2022 roku. Główny Urząd Statystyczny podaje, że inflacja w Polsce sięgnęła 5 proc. i jest najwyższa od 2011 roku. Wzrosty cen od początku tego roku, wynikały przede wszystkim głównie z rosnących cen ropy i paliw, a dziś ceny rosną przede wszystkim w tych branżach, które wyszły z długotrwałych lockdownów (np. hotele i restauracje). Zdaniem bankowców te wszystkie przyczyny wzrostu cen za niedługo się uspokoją. W listopadzie będzie opublikowana nowa projekcja inflacyjna NBP. 

2. Właściciele firm będą mogli sprawdzić, czy ich pracownik jest zaszczepiony

Ministerstwo zdrowia dąży do tego, by właściciele firm mogli sprawdzić, czy ich pracownicy są zaszczepieni na koronawirusa, czy nie. Chcą to zrobić za pośrednictwem ustawy, a projekt już jest przygotowany. Chodzi głównie o to, by pracodawca wiedział jak ma planować pracę zdalną osób niezaszczepionych, oczywiście w tych branżach  których jest to możliwe, lub by przenieść takiego pracownika do pomieszczenia gdzie jest mniejszy kontakt z np. klientami. Innym rozwiązaniem jest także robienie co tygodniowego testu pracownikowi, na podstawie którego będzie on mógł wejść do zakładu pracy. 

3. PKB rośnie o 10,9 proc. czyli straty z pandemii odrobione

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego PKB w drugim kwartale było większe niż półtora roku temu, czyli w momencie pojawienia się pandemii. Ma to oczywiście związek z tym, co działo się rok temu, wtedy odnotowaliśmy drastyczny spadek z powodu lockdownu pierwszej fali. W pierwszym kwartale wzrost PKB wyniósł 1,9 proc. ale wszystkie dane dotyczące PKB podają wzrost w ujęciu realnym, uwzględniając także inflację. Czyli tak naprawdę w ujęciu nominalnym nasz PKB wzrósł nawet o około 16 proc.

4. Gospodarka w Chinach zaczęła hamować

Chociaż produkcja i sprzedaż rośnie to wynik jest mniejszy niż w poprzednich miesiącach i znacznie niższy niż oczekują ekonomiści. Wzrosła także stopa bezrobocia. Chińska gospodarka hamuje swoją produkcje przede wszystkim dlatego, że pojawił się wariant delta koronawirusa SARS-Cov-2. Chińczycy są bardzo wyczuleni na informacje o nowych przypadkach zarażeń i są pod tym względem bardzo restrykcyjni. Chińska gospodarka traci teraz także przez kataklizmy i katastrofy naturalne, takie jak np. powodzie, które ostatnio miały tam miejsce.

5. Polacy rzucili się na kinowy popcorn

Z utęsknieniem wróciliśmy do kin, które były zamknięte po długim okresie lockdownu i na dodatek zatęskniliśmy za popcornem. Sprzedaż popcornu w kinach w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Jest to oczywiście rosnące źródło przychodów w biznesie, zwłaszcza że sprzedaż biletów też jest większa niż prognozowano. Ma to związek z tym, że premiery do Polskich kin wchodzą właśnie teraz z opóźnieniem wynikającym z lockdownu.