Antykryzysowa Tarcza Branżowa - kto i na jakich warunkach skorzysta?

Antykryzysowa Tarcza Branżowa - kto i na jakich warunkach skorzysta?

Na drugie czytanie czeka już w Sejmie projekt tzw. tarczy branżowej. Posłowie dodali do niego ważną poprawkę. Za jej sprawą mikro i mali przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać w powiatowych urzędach pracy o 5 tys. zł dotacji. Nie będą musieli jej zwracać, jeśli utrzymają działalność przez trzy miesiące od daty otrzymania wsparcia.

Wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami zostaną objęte naszym programem wsparcia - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. - Przedstawione dziś rozwiązania dotyczą listopada, ale jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie podejmiemy decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców na grudzień i kolejne miesiące - wyjaśnił szef rządu.

Dla kogo dotacja?
Dotacje na pokrycie bieżących kosztów działalności ma przyznawać starosta ze środków Funduszu Pracy. Będą się mogły starać o nie mikro i mali przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność na dzień 30 września 2020 roku, odnotowali w październiku lub listopadzie 2020 roku spadek obrotów o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu z października lub listopada 2019 roku, a przeważającym kodem PKD jest (w przypadku branży gastronomicznej): 

56.10.A (restauracje) 
56.10.B (ruchome placówki gastronomiczne)
56.29.Z (pozostała działalność gastronomiczna)
56.30.Z (przygotowywanie i podawanie napojów)
59.11.Z (produkcja filmów, nagrań wideo itp.) 
74.20.Z (działalność fotograficzna)
82.30.Z (organizacja targów, wystaw i kongresów) 

Dotacja nie będzie mogła być udzielona firmie, która zawiesiła działalność na dzień 30 września 2020 roku. 

Jak złożyć wniosek i co potem?
Wniosek ma być składany w formie elektronicznej do powiatowego urzędu pracy. Będzie trzeba dołączyć do niego oświadczenie o spełnianiu kryteriów pod rygorem odpowiedzialności karnej. Dotacja będzie mogła być przyznana w kwocie do 5 tys. zł. Będzie nieoprocentowana, ale ma podlegać  zwrotowi w ciągu 12 miesięcy licząc od trzeciego miesiąca po jej udzieleniu. Z tym, że Rada Ministrów będzie mogła w drodze rozporządzenia przedłużyć okres zwrotu dotacji. Ponadto jednak dotacja będzie mogła ulec umorzeniu, o ile firma będzie wykonywać działalność przez trzy miesiące od udzielania wsparcia. 

Starosta będzie miał prawo do przeprowadzenia kontroli przedsiębiorcy w ciągu trzech lat od udzielenia dotacji. Firma, która nie podda się kontroli, lub której przyznano dotację nienależnie lub który wykorzystał ją niezgodnie z przeznaczeniem, będzie musiał zwrócić dotację w ciągu 12 miesięcy.

Co prócz dotacji?

  • Zwolnienie ze składek ZUS też pod warunkiem spadku obrotów

Projekt przewiduje też zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, za okres od 1 listopada 2020 r. do 30 listopada 2020 r. Warunkiem zwolnienia jest posiadanie odpowiedniego numeru kodu PKD jako dominującego, prowadzenie działalności 30 września 2020 r., zgłoszenie do 30 czerwca podmiotu jako płatnika składek, wykazanie, że przychód w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany w listopadzie 2020 r. był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w listopadzie 2019 r. 

Wniosek do ZUS można złożyć do 31 stycznia 2021 r. Płatnicy składek, którzy skorzystają ze zwolnienia, będą zobowiązani do złożenia deklaracji rozliczeniowej lub imiennego raportu miesięcznego za listopad do dnia 31 grudnia 2020 r., chyba że są zwolnieni z obowiązku jej składania.

  • Świadczenie postojowe - warunek 40 proc. spadek obrotów

Projekt zakłada wprowadzenie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dla prowadzących działalność na dzień 30 września 2020 r. w branżach gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej. Warunkiem do otrzymania takiego świadczenia jest posiadanie odpowiedniego numeru kodu PKD jako dominującego, uzyskanie w październiku albo listopadzie 2020 r. niższego co najmniej o 40 proc. przychodu z tej działalności, w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie w 2019 r.