Browary rzemieślnicze mówią stanowcze nie nasilonym kontrolom

Browary rzemieślnicze mówią stanowcze nie nasilonym kontrolom

Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych protestuje przeciwko ?mającym miejsce w wielu małych browarach kontrolom celno-skarbowym w zakresie wyliczenia wysokości podatku akcyzowego?. PSBR napisało w tej sprawie list otwarty skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego.

Jednoznacznym celem tych kontroli jest - według stowarzyszenia - pozbawienie kontrolowanych browarów prawa do stosowania należnego im 50-procentowego zwolnienia w podatku akcyzowym w zakresie produkcji sprzedanej do przedsiębiorców potocznie określanych browarami kontraktowymi.

- Nie dość, że intensyfikacja działań kontrolnych następuje w najtrudniejszym dla małych browarów okresie kryzysu spowodowanego lockdownami, to działania służb celno-skarbowych wyraźnie zmierzają w kierunku podważenia prawa do stosowania obniżonej stawki akcyzy w wielu małych browarach, co stoi w sprzeczności z wolą ustawodawcy unijnego w zakresie ulg w podatku akcyzowym dla małych browarów oraz nadrzędną intencją wsparcia małych browarów leżącą u podstaw tych przepisów - wskazuje prezes PSBR Marek Kamiński.

Pismo w formie listu otwartego skierowane zostało do wiadomości Marszałków Sejmu RP i Senatu RP, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina, Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Tadeusza Kościńskiego, a także Posłów i Senatorów.

- Jesteśmy stowarzyszeniem zrzeszającym najmniejsze browary w Polsce. W znakomitej większości stanowimy firmy rodzinne lub przedsięwzięcia zapaleńców, którzy swoją pasję postanowili przenieść na profesjonalny poziom. Jesteśmy polskimi przedsiębiorcami, którzy bez dużego zaplecza kapitałowego podjęli się działania na wysoce konkurencyjnym, zdominowanym przez wielki międzynarodowy kapitał, rynku. Piwa przez nas oferowane to jakościowe produkty mające na celu pokazywanie najwyższych i wyjątkowych walorów smakowych i szerzenie odpowiedzialnej kultury piwa. Kultury piwa, którą od dziesięciu lat zmieniamy, kierując się smakiem, poszukiwaniem wyjątkowych doznań sensorycznych czy ciekawą recepturą piwa. Oferując wytworzone rzemieślniczymi metodami piwa premium, w sposób oczywisty realizujemy misję podnoszenia kultury i zmiany struktury spożycia alkoholu w Polsce. Odkąd zapoczątkowaliśmy piwną rewolucję, utworzyliśmy z niczego około dwa tysiące nowych miejsc pracy w całej Polsce - czytamy w liście PSBR do premiera.

Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych zaapelowało do premiera o niezwłoczne wstrzymanie wszystkich kontroli skarbowo-celnych prowadzonych w małych browarach, zmierzających do zakwestionowania ich prawa do 50-procentowego zwolnienia z podatku akcyzowego oraz o podjęcie konsultacji społecznych ze środowiskiem małych browarów w celu doprowadzenia do stosownego doprecyzowania przepisów.

- Wielokrotnie deklarował Pan sympatię dla polskiego piwa rzemieślniczego, chętnie odwiedzał Pan lokale z polskim piwem rzemieślniczym, zapraszając tam gości zagranicznych, jak choćby podczas spotkania przywódców Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie we wrześniu tego roku - zwraca się do Mateusza Morawieckiego stowarzyszenie.

Na koniec PSBR wyraziło nadzieję, że środowisko polskich małych browarów może liczyć na działania ze strony premiera na rzecz rzeczywistego wsparcia.

Pełny tekst listu jest dostępny tutaj.