Będą obniżki cen gazu dla przedsiębiorców

Będą obniżki cen gazu dla przedsiębiorców

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP uważa, że wzrost cen gazu i prądu to początek większego problemu i przedsiębiorcy nie mogą być zostawieni sami sobie. Rządowe rekompensaty za wzrost cen gazu i energii powinny objąć wszystkie firmy.

Przedsiębiorcy zastanawiają się, co powinni zrobić, aby utrzymać biznes, co zrobić żeby nie zamknąć działalności? Rachunki za gaz wzrosły o 100 proc. Takich dramatów może być więcej. Obecnie z największymi problemami zmagają się piekarnie oraz cukiernie, ale za chwilę mogą to być restauracje, kawiarnie i przedsiębiorstwa z innych sektorów gospodarki.

Wszystko jest skutkiem wprowadzenia nagłych zmian Polskiego Ładu. Teraz odbywa się to w połączeniu z rosnącą inflacją, wzrostem cen gazu i energii i brakiem dostępnych środków z KPO. Zwłaszcza że przy wysokiej inflacji gospodarka się nie rozwija tak szybko, jak zakładano. W takiej sytuacji może dojść do tzw. stagflacji, czyli wysokiej inflacji i stagnacji w gospodarce.

Do tej sytuacji przyczyniła się także nasza polityka energetyczna z ostatnich lat. Odeszliśmy wówczas m.in. od długoterminowych kontraktów na dostawy gazu na rzecz rynku spot. Dzięki temu ceny gazu miały być niższe.  

Tymczasem Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców uważa, że w tej sytuacji przedsiębiorcy nie mogą nie być poszkodowani, w związku z czym powinni również dostać rekompensaty, zwłaszcza firmy z sektora MŚP.

Rzecznik interweniował w tej sprawie u premiera Mateusza Morawieckiego i marszałka senatu. W przesłanym do nich piśmie proponuje, aby w ustawie o ochronie odbiorców gazu zostały wprowadzone zmiany, które zagwarantują obniżkę rachunków za gaz także firmom z sektora MŚP.

- Podobna sytuacja powinna dotyczyć energii elektrycznej. Mamy nadzieję, że Senat ponad podziałami politycznymi, wypracuje dobre rozwiązania, a Sejm go nie odrzuci - komentuje Agnieszka Libor Łobanowska, radca Rzecznika MŚP. Przyznaje zarazem, że do biura rzecznika docierają sygnały o wysokich rachunkach za gaz i prąd, które powodują nie tylko trudności w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorców, ale również zaburzają rynkową konkurencję.

Agnieszka Libor Łobanowska informuje, że została skierowana prośba do PGNiG o komentarz do tej sytuacji. Zapytano m.in. jak długo będą obowiązywały zapowiadane ostatnio obniżki dla firm. Z odpowiedzi, którą otrzymano z biura prasowego spółki wynika, że automatyczna obniżka cen gazu o 25 proc. dla firm obowiązywać będzie od 14 stycznia do 28 lutego tego roku. Skorzystają na niej m.in. piekarnie, zakłady fryzjerskie i firmy usługowe.