Co wynika z najnowszych danych GUS na temat inflacji?

Co wynika z najnowszych danych GUS na temat inflacji?

Czy inflacja będzie dwucyfrowa? Czy w tym roku będziemy w stanie odłożyć jakieś pieniądze? O czym świadczy inflacyjna cisza przed burzą? Inflacja spadła do 8,5% - podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost cen spowolnił jednak tylko przejściowo.

Cisza przed burzą. Inflacja dwucyfrowa dopiero latem. Ból potrwa dwa lata

Średni wzrost cen w okresie styczeń-luty 2022 roku wyniósł 9% w porównaniu do pierwszych dwóch miesięcy zeszłego roku. Wynika, że jeśli marcowa inflacja nie przekroczy 9,8%, to przewidywania ekonomistów z banku centralnego okażą się trafne. Jednak szczyt inflacji mamy osiągnąć dopiero latem - na poziomie ponad 12%. I to średnio w całym kwartale, tak więc przejściowo może być jeszcze więcej.

Trudno o oszczędności

Co roku w marcu, przy okazji podawania odczytu inflacji, GUS podaje także aktualizację koszyka inflacyjnego. Jest to wyliczenie pokazujące, jaki udział w ogólnym wskaźniku cen mają poszczególne kategorie towarów i usług. Te wyliczenia zbudowane są w oparciu o dane z ubiegłego roku.

Przedsiębiorcy obawiają się zatorów płatniczych

Niepokojące badanie pokazało Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja monitorująca zadłużenie i terminowość płatności konsumentów i firm zapytała przedsiębiorców o inflację.

"Obawy, że wzrost cen zamawianych towarów i usług, a także kosztów jakie niesie za sobą inflacja utrudni działalność gospodarczą, towarzyszą zarówno mikro (do 9 pracowników), małym (10-49 pracowników), jak i średnim firmom (od 50 do 249 zatrudnionych), ale im większy biznes, tym czarniejsze wizje dotyczące skutków wzrostu cen i ich przełożenia na rozliczenia" - widnieje w raporcie. Łącznie 77% firm obawia się - w mniejszym lub większym stopniu - że przez inflację wzrosną zatory płatnicze.

Co już zdrożało po wybuchu wojny?

Pamiętajmy, że dane udostępnione przez GUS, dotyczą lutego, dokładnie 22 dnia każdego miesiąca. dnia każdego miesiąca. Sytuację na rynku rolnym monitoruje KOWR, czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Z jego najnowszych danych wynika, że w tygodniu, który zakończył się 6 marca, pszenica zdrożała o 14,6%. Nie rok do roku. W ciągu tygodnia! W porównaniu z zeszłym rokiem cena jest o 54% wyższa. Żyto, jęczmień i kukurydza zdrożały "zaledwie" o kilka procent w ciągu pierwszych dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.