Co zrobić by dłużej cieszyć się smakiem świątecznych potraw?

Co zrobić by dłużej cieszyć się smakiem świątecznych potraw?

Pierogi z kapustą i grzybami, ryba po grecku czy biała kiełbasa to typowe świąteczne przysmaki, którymi możemy cieszyć się jeszcze po świętach. Wiele potraw może z powodzeniem trafić na nasz talerz kilka razy, jeśli przygotowaliśmy ich więcej. Jak sprawić, by odgrzewane dania za każdym razem były równie pyszne jak wtedy, gdy serwowaliśmy je pierwszy raz?

Nie wyrzucaj, wykorzystaj

Po świętach i imprezach okolicznościowych często zostaje wiele potraw, które można spożywać jeszcze kilka dni, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich warunków do przechowywania. Często jednak nie wiemy, jak długo możemy trzymać poświąteczne potrawy, i zamiast cieszyć się nimi następnego dnia, po prostu je wyrzucamy. Pamiętajmy, że marnowanie i wyrzucanie jedzenia to obecnie jeden z największych problemów cywilizacyjnych.

Wyrzucanie jedzenia ma aspekt nie tylko finansowy, ale przede wszystkim ekologiczny. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa podaje, że marnowanie żywności odpowiada za 8 proc. gazów cieplarnianych wyemitowanych na skutek działalności człowieka.

Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym możemy spożywać i traktować żywność w sposób przynoszący korzyści zarówno nam samym, jak i naszej planecie ? bez utraty jakości. Jak się okazuje, kluczowe jest połączenie technologii z ekologią.

Gotowanie bez marnowania

Obecnie technologia w kuchni rozwinęła się do takiego poziomu, że odgrywa kluczową rolę podczas gotowania, pieczenia oraz odświeżania posiłków. Zastosowane w sprzętach AGD intuicyjne i inteligentne rozwiązania nie tylko pomagają zaoszczędzić, energię, czas i pieniądze, ale także ograniczają zjawisko marnowania żywności w myśl idei less waste.

Staramy się unikać odgrzewanych potraw, sądząc że będą pozbawione smaku. Mając jednak pod ręką piekarnik parowy, można zminimalizować marnowanie żywności. Odgrzewanie za pomocą pary pozwala szybko odświeżyć potrawy bez wysuszania ich. Smażone ryby, krokiety czy pierogi mają tendencję do wysychania podczas przechowywania w lodówce, a para pozwala przywrócić im wilgotność. Podobnie jest w przypadku warzyw ugotowanych na parze. Dodatkowo gotowanie na parze ma wiele właściwości zdrowotnych - para zatrzymuje składniki odżywcze i wilgotność w potrawach.

Niewielkie zmiany, a jednak dużo korzyści

Zmiana nawyków żywieniowych w połączeniu z wiedzą na temat sposobu przyrządzania i przechowywania potraw może przynieść bardzo wiele korzyści. Bardzo ważnym urządzeniem mającym wpływ na przechowywanie jedzenia jest lodówka.

Najnowsze chłodziarki zapewniają doskonałe środowisko, dzięki któremu można utrzymać jakość jedzenia na dłużej i ograniczyć marnowanie żywności. Specjalne szuflady, które gwarantują doskonałe warunki do przechowywania produktów za sprawą możliwości regulacji temperatury i wilgotności.

Oprócz sprzętu AGD ważne są także pojemniki do przechowywania żywności. Najlepiej używać szklanych lub porcelanowych, które nie wchodzą w reakcje chemiczne z żywnością, tym samym są w pełni bezpieczne i nadają się do przechowywania wszystkich produktów spożywczych. W szklanych pojemnikach z przykrywką można trzymać pieczone mięsa, wędliny, śledzie i sałatki, są też doskonałe na przyprawy. Warto też rozważyć zaopatrzenie się w pojemniki próżniowe, które przede wszystkim pozwolą na dłuższe przechowywanie żywności.

Pamiętajmy, że idea less waste wymaga tylko drobnych zmian, które mogą przynieść duże efekty. Wystarczy, że na zakupy zawsze będziemy chodzić z listą potrzebnych produktów. Można także kupować mniej jedzenia, ale za to wysokiej jakości.