Czego nie może zabraknąć w wielkanocnym menu?

Czego nie może zabraknąć w wielkanocnym menu?

Wielkanoc to czas spotkań z rodziną, nierzadko odbytych przy restauracyjnym stole. Polacy lubią innowacyjne pomysły, lecz w zdecydowanej większości pozostają wierni tradycji.

Kilka dni, podczas których możemy się na chwilę zatrzymać. Odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku, obowiązków w pracy, gonienia za lepszym. Wielkanoc - czas dla rodziny, dla najbliższych.

Polacy coraz chętniej decydują się na spędzanie Świąt poza własnym domem. Wybierają wyjazdy nad morze czy w góry, czasami na Mazury. W ten sposób unikają konieczności przygotowań wielkanocnych dań w zaciszu własnych czterech ścian. Dodatkowo zyskują wyjątkowy klimat i niecodzienne widoki. Dla takich osób, czas Wielkiej Nocy to często szansa na aktywny wypoczynek, z dala od codziennych trudów.

Nie brakuje jednak tych, którzy pozostają w swoim domu, ale na czas wielkanocnego śniadania czy kolejnych świątecznych posiłków wolą "wyjść do ludzi".

Restauracje muszą być przygotowane zarówno na tych pierwszych, jak i osoby, które nie wyjeżdżają. Dlatego warto pamiętać o tym, co koniecznie musi znaleźć się na świątecznym stole.

Nieodłącznym elementem Wielkanocy jest kochane przez Polaków jajko, które wg badań je w Święta ponad 90 procent naszych rodaków. Z racji, że nie wyobrażamy sobie Wielkiej Nocy bez tego produktu, musi stać się ono podstawą wielu dań proponowanych przez restauracje w tym wyjątkowym okresie. Jajo jest też jednym z ważnych składników żurku, który przez Polaków jest równie kochany co obecna w nim biała kiełbasa - ją wybiera w Święta niemal 70 procent badanych. Alternatywą dla żurku, który wybiera 60 procent, może stać się barszcz biały, także niezwykle wielbiony w okresie wielkanocnym przez Polaków - nieco ponad 40 procent wskazań.

Po zjedzonym śniadaniu z przewodnią rolą jajka oraz żurku lub barszczu, przychodzi czas na coś słodkiego, co rozpieści podniebienia gości. Tradycyjna baba nie jest już tak popularna jak mogło by się wydawać. Prym wśród świątecznych ciast wiodą mazurek i makowiec - około 40 procent wskazań przez badanych. W przypadku niespełna 20 procent badanych wskazano paschę.

Jak można zauważyć mowa o tradycyjnych potrawach czy specjałach świątecznych. Wszystko dlatego, że Polacy w okresie Wielkanocy w zdecydowanej większości stawiają jednak na to, co tradycyjne i sprawdzone. Nie oznacza to oczywiście, że w menu nie powinno pojawić się coś innowacyjnego.