Czy to już koniec pandemii?

Czy to już koniec pandemii?

Obostrzenia COVID w Europie nadal zmieniają się dynamicznie. Wydaje się, że wariant omikron koronawirusa, który pozamykał granice w końcu minionego roku, zaczyna ustępować. Kolejne państwa Europy luzują obostrzenia dla turystów i podróżnych. Wielka Brytania, Holandia i Szwecja luzują obostrzenia, a dodatkowo zaskakująca decyzja Danii daje powody do nadziei.  Czy to oznaka, że świat wraca do życia sprzed pandemii?

Dania od 1 lutego zniosła wszystkie obostrzenia

Dania powoli wraca do normalności i tym samym staje się pierwszym otwartym krajem w UE, w którym zostały zniesione wszystkie obostrzenia

Od 1 lutego Dania jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, w którym przestały obowiązywać wszystkie ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Rząd z premier  Mette Frederiksen na czele podjął tę decyzję ze względu na bardzo wysoki wskaźnik odporności w duńskim społeczeństwie.

Eksperci ds. zdrowia oszacowali, że łącznie z ozdrowieńcami, przed Covid-19 chronione jest 80 proc. populacji. Ponad 60 proc. Duńczyków otrzymało trzecią dawkę szczepionki. - Mamy niezwykle wysoki odsetek dorosłych zaszczepionych trzema dawkami - powiedziała AFP epidemiolog Lone Simonsen z Uniwersytetu w  Roskilde. - Ponieważ Omikron nie powoduje poważnych konsekwencji u zaszczepionych, uważamy, że rozsądne jest zniesienie ograniczeń.

  • Zniesiony więc został obowiązek noszenia maseczek i okazywania dowodu szczepienia, przestał obowiązywać limit osób w pomieszczeniach i transporcie miejskim, otwarte są nocne kluby, a także wznowiono sprzedaż alkoholu do późnych godzin nocnych. Ograniczenia nadal będą miały zastosowanie do nieszczepionych podróżnych przekraczających granice Danii. Pozostanie również wymóg stosowania masek w szpitalach, placówkach opieki zdrowotnej i domach opieki.
  • W Kopenhadze część lokali serwujących alkohol nie została zamknięta w poniedziałek o godz. 23., jak wynikało to z obostrzeń, ale wyjątkowo takie miejsca mogły być decyzją rządu otwarte do północy. Uniknięto w ten sposób wypraszania gości na godzinę. - Nareszcie wracamy do normalności, choć jeszcze potrwa zanim ludzie przyzwyczają się do nocnego życia. Czekamy na pierwszy weekend - powiedziała barmanka z The Old English Pub w centrum Kopenhagi, w którym we wtorek po północy zajęta była jedna trzecia stolików.
  • Od wtorku Duńczycy nie muszą również dłużej okazywać certyfikatów o zaszczepieniu lub negatywnym teście w restauracjach, na imprezach kulturalnych i sportowych. Znikają limity dotyczące zgromadzeń. Nie wymaga się już także noszenia maseczek w sklepach oraz w transporcie publicznym. Od wtorku rząd Danii złagodził również zasady wjazdu dla podróżnych. Zaszczepieni nie będą już zobowiązani do okazania na granicy negatywnego testu.

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła 26 stycznia 2022, że koronawirus przestał być uznawany przez jej rząd za "chorobę krytyczną społecznie", tzn. groźną dla całego społeczeństwa. Dodała, że to zasługa wysokiego poziomu wyszczepienia społeczeństwa, który powoduje, że omikron przechodzi się najczęściej jak grypę, więc służba zdrowia nie jest już zagrożona przeciążeniem.

Austria pierwszym krajem UE, w którym szczepienia stały się obowiązkowe

"Dzisiaj jest ważny dzień. Chcemy zrobić istotny krok w austriackiej polityce covidowej" - powiedział austriacki minister zdrowia Wolfgang Mückstein przed głosowaniem w Radzie Narodowej. W sumie 137 z 170 posłów poparło ustawę. Obowiązkowe szczepienia to "decyzja o powrocie do życia, jakie znaliśmy przed pandemią", stwierdził Mückstein.

Tym samym, każdy mieszkaniec Austrii powyżej 18. roku życia będzie musiał się zaszczepić. Z przepisów zwolnione są tzw. ozdrowieńcy, kobiety w ciąży lub Ci, którzy nie mogą zostać zaszczepieni ze względów zdrowotnych. Jak ustaliła austriacka agencja prasowa, oczekuje się, że ustawa zacznie obowiązywać już od soboty, 5 lutego 2022 roku. Dodatkowo warto wiedzieć, że:

  • Od 24 stycznia 2022 podróżujący do Austrii nie muszą okazywać potwierdzenia negatywnego wyniku testu na koronawirusa, o ile otrzymali dawkę przypominającą szczepienia. Zaszczepieni bez dawki przypominającej nadal muszą okazać negatywny wynik testu PCR.
  • Lockdown w Austrii jest stopniowo odwoływany. Już 13 grudnia 2021 zakończył się dla zaszczepionych. Dla niezaszczepionych skończył się 31 stycznia 2022.
  • Dodatkowo w Austrii wrócił handel, usługi, wydarzenia kulturalne i sportowe. Obowiązuje jednak zasada 2G+, to znaczy, że dostęp do tych usług mają tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, którzy dodatkowo posiadają negatywny wynik testu.
  • Otwarte są hotele i restauracje, tam również będzie obowiązywała tam zasada 2G+. Podane zostały też daty otwarcia hoteli i restauracji w regionach górskich. Od 12 lutego w sklepach detalicznych przestanie obowiązywać zasada 2G, co oznacza, że także osoby niezaszczepione i nieozdrowiałe będą mogły z nich korzystać.
  • Warto dodać, że od 19 lutego w gastronomii i turystyce ma powrócić zasada 3G, czyli restauracje, stoki narciarskie i inne atrakcje turystyczne staną się dostępne także dla osób bez szczepienia i statusu ozdrowieńca, a jedynie z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Wielka Brytania znosi obostrzenia dla podróżujących

Kolejne dobre wiadomości docierają z Wielkiej Brytanii, ponieważ już 11 lutego, podróżowanie na Wyspy będzie dużo prostsze. Rząd brytyjski postanowił znieść większość restrykcji covidowych.

Wielka Brytania otwiera swoje granice dla podróżnych i zmniejsza do niezbędnego minimum obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Z dniem 11 lutego 2022 r., od godziny 4:00 rząd brytyjski wprowadza nowe zasady wjazdu na Wyspy:

  • osoby w pełni zaszczepione muszą wypełnić jedynie formularz kontaktowy, by podróżować po kraju bez przeszkód. Zniesione zostają obowiązkowe testy antygenowe, które dotąd trzeba było zrobić najpóźniej w drugim dniu pobytu na Wyspach.
  • osoby niezaszczepione muszą zrobić tylko dwa testy - pierwszy przed przyjazdem, a drugi (PCR) najpóźniej w drugim dniu po przybyciu do Wielkiej Brytanii. Podobnie jak osoby zaszczepione, będą proszone o wypełnienie uproszczonego formularza kontaktowego.

Jak poinformował rząd brytyjski, wprowadzone zmiany są ukłonem nie tylko w kierunku turystów pragnących odbyć podróż do Wielkiej Brytanii, ale także dla biznesu.

W styczniu 2022 władze Wielkiej Brytanii zniosły obowiązek wykonywania testów PCR przed przekroczeniem granicy dla turystów w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Osoby zaszczepione po przyjeździe do Wielkiej Brytanii nadal muszą poddać się samoizolacji i wykonać test antygenowy przed upływem drugiego dnia pobytu. Samoizolację można zakończyć po otrzymaniu negatywnego wyniku testu.

Od 11 lutego 2022 w pełni zaszczepieni turyści (po 2 dawkach) nie będą musieli wykonywać żadnych testów na koronawirusa ani poddawać się kwarantannie po wjeździe do Anglii, Szkocji i Walii.

Holandia - planowane kolejne luzowanie restrykcji

W Holandii od 19 grudnia 2021 obowiązywał twardy lockdown. Oznaczało to, że zamknięte były sklepy (poza tymi z artykułami pierwszej potrzeby), restauracje, kina, teatry, muzea, siłownie i salony kosmetyczne.

  • Jednak od 17 stycznia 2022 twardy lockdown został zniesiony. Sklepy, siłownie, zakłady fryzjerskie mogą przyjmować klientów, ale tylko ograniczoną liczbę jednocześnie i tylko do godz. 17:00.
  • Restauracje, bary i kawiarnie, a także muzea i teatry, zostały otwarte dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców 26 stycznia 2022.
  • Władze Holandii zapowiedziały wstępnie, że obecny stan obostrzeń zostanie ponownie oceniony 8 marca 2022. Wtedy może nastąpi dalsze luzowanie restrykcji.

Irlandia - od 23 stycznia zniosła większość limitów

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu PCR przed wjazdem na wyspę. Pozostali muszą posiadać potwierdzenie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to wszystkich osób powyżej 12 roku życia.

  • Od 23 stycznia 2022 większość wewnętrznych obostrzeń COVID w Irlandii została zniesiona. Gastronomia działa normalnie, nie ma limitów zgromadzeń, nie trzeba zachowywać społecznego dystansu. W pomieszczeniach zamkniętych należy jednak nadal nosić maseczki.
  • W lutym 2022 Irlandia utrzymuje poluzowane zasady wjazdu dla turystów.

Szwecja - koniec restrykcji od 9 lutego

Surowe zasady panujące w Szwecji uległy poluzowaniu. Od 21 stycznia 2022 nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa przed wjazdem do Szwecji, jeśli ma się status osoby zaszczepionej lub ozdrowieńca.

  • Z większości atrakcji i imprez w Szwecji mogą korzystać tylko osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy. Do udowodnienia statusu zaszczepienia lub ozdrowienia służy nadal paszport covidowy. Większość wewnętrznych obostrzeń COVID ma zostać zniesiona w Szwecji od 9 lutego 2022.

Czy w Polska będzie kolejnym krajem znodszącym obostrzenia?

Ludzie pragną powrotu do normlanego funkcjonowania, widać to na przykładzie krajów z Europy i poza nią, także i Polacy chcą żyć tak, jak przed pandemią. Specjaliści i lekarze stanowczo odradzają - informują, żeby jeszcze nie znosić restrykcji. Jednak czy pomimo tych sygnałów możemy liczyć, że Polska, jako państwo członkowskie UE, będzie brała przykład z innych krajów i rządzący zrobią ukłon w stronę obywateli i także zaczną luzować ograniczenia?

Przypomnijmy, że aktualne restrykcje w naszym kraju to:

  • limity w siłowniach, klubach i centrach fitness - nie więcej niż 1 s./15m2 powierzchni (wyjątki dotyczą podmiotów wykonujących działalność leczniczą, członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich i zawodników przygotowujących się do igrzysk);
  • hotele udostępniają dla gości nie więcej niż 30% pokoi znajdujących się w danym obiekcie. Limit 30% zajętej liczby miejsc obowiązuje też w restauracji, a odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, (chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika);
  • określone limity obowiązują też m.in. podczas wydarzeń kulturalnych, koncertów i wystaw, w działalności basenów czy parków rozrywki.

Tak więc, czy w Polsce, również możemy liczyć na dobrą wolę rządu, by zacząć żyć tak, jak przed pandemią? Tym bardziej, że zauważalne jest, że nowe restrykcje nie są już wprowadzane i również, jak inne kraje UE - nie mamy już lockdownu. Dlatego z niecierpliwością czekamy na decyzje rządu, by wiedzieć kiedy będziemy mogli zacząć normalnie funkcjonować. Czy decyzje innych krajów, są zapowiedzią do zniesienia obostrzeń w Polsce?

Wszyscy czekamy na koniec pandemii. Jedno jest pewne - sektor HoReCa - chciałby takich decyzji jak najszybciej, zwłaszcza że przed nami wiosna - okres, w którym gastronomia zaczyna odżywać po zimie, to właśnie wtedy dookoła widać ogródki piwne, a gdy wiosenna aura sprzyja - hotele przyjmują turystów, chcących zobaczyć nowe miejsca w świetle promieni słonecznych. Wyczuwalna jest też zmiana w zachowaniu Polaków, zaniepokojenie jest już mniejsze, nauczyliśmy się żyć w czasach pandemii, dlatego wróciliśmy do częstszych podróży.

Dodatkowo, częściej mówi się o endemii, jest to termin epidemiologiczny, określający stałe występowanie zachorowań, czyli w skrócie: akceptację i życie, w tym przypadku, z nowym wariantem grypy. Przykład działań endemicznych dostrzec można we wspomnianej Danii czy Irlandii.