Czy w Polsce potrzebny jest system kaucyjny?

Czy w Polsce potrzebny jest system kaucyjny?

System kaucyjny to element rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Przypomnijmy, że projekt ustawy dotyczący wprowadzenia systemu kaucyjnego został przygotowany przez rząd i przekazany do konsultacji pod koniec stycznia bieżącego roku.

Federacja Przedsiębiorców Polskich bierze udział w konsultacjach, co więcej - zgłosiła swoje uwagi. Następnie odbyły się konsultacje z odpowiedzialnym za projekt - wiceministrem klimatu i środowiska - Jackiem Ozdobą. Aktualnie trwa analiza zgłoszonych uwag. Projekt jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku powinien zostać przyjęty przez rząd, a następnie skierowany do parlamentu, gdyż system kaucyjny powinien zostać wprowadzony w możliwie najszybszym terminie.

- Zgłosiliśmy szereg uwag, wśród których najważniejsza dotyczy tego, by za system kaucyjny odpowiadał jeden operator. Projekt przewiduje możliwość współistnienia wielu takich operatorów. W naszej ocenie jeden operator zapewni powszechność i efektywność takiego systemu - powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). 

Przytoczył też szereg innych zmian w projekcie:

- Po drugie uważamy, że operator powinien być tworzony przez wprowadzających odpady, a także działać w formule non for profit - czyli wszystkie zyski powinny być przeznaczone na finansowanie funkcjonowania systemu i prowadzenia kampanii edukacyjnych. To jest jeden z celów ustawy i celów dyrektywy, którą ta ustawa ma wdrażać. Zaproponowaliśmy również, by w ramach systemu kaucyjnego uwzględniono puszkę metalową. Jest to o tyle istotne, że więcej elementów w systemie pozwoli szybciej i w większym zakresie osiągnąć cele dotyczące zbiórki i recyklingu poszczególnych rodzajów odpadów.

Ekspert dodał także: - Dzięki temu zbierzemy większą ilość surowców, a przestrzeń publiczna będzie w mniejszym stopniu zaśmiecona. Jednak sam system kaucyjny nie zastąpi ROP - co oznacza, że należy zastanowić się nad przygotowanym jeszcze w 2021 roku projektem wprowadzającym rozszerzoną odpowiedzialność producenta. Od pół roku w zasadzie nie zadziało się w tej sprawie za wiele. Oczekujemy, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawi zaktualizowany projekt, który będzie efektem przeprowadzonej analizy zebranych i zgłoszonych uwag - wskazuje Wołejko.