Dobra kawa a ocena hotelu

Dobra kawa a ocena hotelu

Jakość kawy i sposób jej podawania, jak również profesjonalizm serwisu to częste kryterium oceny pobytu w hotelu. Świadomi hotelarze zdają sobie sprawę z tego, że kawa w hotelu jest mimowolnie traktowana jako element luksusu, pomimo tego, że goście hotelowi pijący kawę w hotelu, piją ją też zapewne codziennie w domu.

Świadomość konsumentów odnośnie do tego, jak powinna smakować i wyglądać dobra kawa, wciąż rośnie. Dzieje się tak za sprawą nieustannie zwiększającej się liczby kawiarni, licznych podróży i wszechobecnego Internetu. Każdego ranka portale społecznościowe zasypują nas zdjęciami filiżanek białych i czarnych kaw, co świadczy o tym, iż wiele osób nie wyobraża sobie bez nich poranka. Kawa w hotelu jest więc bardzo istotnym elementem wpływającym na zadowolenie gościa oraz jego finalną opinię na temat obiektu.

Ze względu na przeznaczenie oraz miejsce, kawa powinna być nie tylko serwowana w różny sposób, ale też do jej przygotowania powinny być wykorzystywane jej różne odmiany i mieszanki.

Kawa odgrywa najważniejszą rolę w trzech miejscach hotelu: rano podczas serwowania śniadań, w restauracji hotelowej oraz podczas konferencji. W każdym z tych miejsc można zaserwować kawę na co najmniej cztery sposoby:

  1. Ekspres ciśnieniowy kolbowy usytuowany za barem. Niewątpliwą zaletą tego sposobu serwowania kawy jest wysoka jakość naparu, przy czym, aby tę jakość uzyskać, obsługę ekspresu należy powierzyć wykwalifikowanemu bariście. Wadą tego rozwiązania może być wysoki koszt przygotowania kawy (młynek, obsługa personelu). Dodatkowo urządzenie może okazać się niepraktyczne, gdy dużą liczbę gości trzeba obsłużyć w wyznaczonym czasie.
  2. Ekspres ciśnieniowy automatyczny usytuowany w ogólnodostępnym miejscu. Tak samo, jak w przypadku ekspresu kolbowego, uzyskamy wysoką jakość kawy, z tą różnicą, że nie będzie nam do tego potrzebny doświadczony barista. Jeśli zainwestujemy w dobrej jakości urządzenie, które będzie odpowiednio eksploatowane i poddawane okresowej konserwacji, w zasadzie trudno odnaleźć jakiekolwiek wady takiego rozwiązania. Dostępne na rynku ekspresy automatyczne są w stanie, za naciśnięciem jednego przycisku, wręcz wyczarować najmodniejsze specjały kawowe z dodatkiem mleka i pianki mlecznej.
  3. Ekspres przelewowy uzupełniony o termosy mobilne. Bez wątpienia ogromną zaletą tego rozwiązania jest duża wydajność i pełna mobilność całego serwisu, co przekłada się na niski koszt przygotowania kawy. Jakość serwowanych specjałów pozostawia jednak wiele do życzenia.
  4. Kawa rozpuszczalna i warnik na wrzątek. Wydawać by się mogło, iż obecnie to mało popularna forma serwowania kawy, niemniej jednak można ją jeszcze spotkać w wielu hotelach. Hotelarze stosujący ten zabieg zapewne zostali skuszeni bardzo niską ceną przygotowania tego napoju. Niestety, jakość kawy w tym przypadku jest mizerna. Dodatkowo taki sposób podawania kawy jest wizerunkowym faux-pa.

Kawa podczas śniadań hotelowych

W dalszym ciągu najpopularniejszym rozwiązaniem są ekspresy przelewowe. Zapewniają najlepszy stosunek ceny jednej porcji do jej jakości i ze względu na mobilność termosów uznawane są za najbardziej praktyczne. Jeżeli dysponujemy dodatkową przestrzenią oraz wykwalifikowanym baristą, dopełnieniem ekspresu przelewowego może być serwowanie kawy z ekspresu kolbowego, na przykład na specjalne życzenie gościa. Najmniej odpowiednim rozwiązaniem, zarówno ze względów wizerunkowych hotelu, jak i w odniesieniu do jakości naparu, będzie kawa rozpuszczalna. Najbardziej odpowiednią mieszanką ziaren kawy będzie arabica z robustą, z przewagą tej pierwszej. Od wielu lat panuje przekonanie, iż robusta jest kawą gorszej jakości. Nie do końca jest to prawda. Co prawda robusta jest tańsza, ale cena wynika też ze sposobu jej uprawy, podatności na choroby i szkodniki oraz koszty obróbki. Arabica za to - uznawana za lepszą, a co za tym idzie - droższą, jest gatunkiem bardziej wymagającym od robusty. Rośnie tylko w odpowiednich miejscach, jest podatna na choroby i warunki klimatyczne. Dodatkowo robusta zawiera większą ilość kofeiny i choćby z tego względu jest mieszanką bardziej pożądaną o poranku.

Kawa w restauracji hotelowej

Goście hotelowi zamawiając kawę w restauracji, dokładnie tak samo, jak w przypadku zamawiania kawy w kawiarni - oczekują od niej "czegoś więcej". Oczekują, iż kawa nie tylko będzie miała odpowiedni, powtarzalny smak, ale również wygląd. Te dwa parametry można spełnić tylko i wyłącznie podczas przygotowania kawy w ekspresie kolbowym lub w ekspresie automatycznym, który będzie też przygotowywał specjały z mlekiem i pianką mleczną. Zatem kawa w restauracji hotelowej powinna być przygotowywana z ekspresu kolbowego, który co prawda spełnia kryterium wizerunkowe, ale jest dość trudny w obsłudze, dlatego do jego obsługi potrzebujemy doświadczonych baristów. Jeśli nie mamy dobrze wyszkolonego personelu lub występuje w nim częsta rotacja bardziej praktyczny będzie ekspres automatyczny, do którego obsługi wystarczy krótkie przeszkolenie, kawa ziarnista lub opcjonalnie mielona, a następnie zaparzana po naciśnięciu jednego przycisku. Do ekspresów ciśnieniowych, zarówno kolbowych, jak i automatycznych, najlepsza będzie mieszanka ziaren arabiki i robusty w proporcjach 80-20 proc. oraz 70-30 proc., gdzie dominująca będzie arabica. Równie dobra będzie też 100 proc. arabica.

Kawa podczas konferencji

Kawa będzie tu odgrywała dominującą rolę nie tyle podczas samej konferencji, ale głównie podczas przerw. Uczestnicy konferencji oczekują, że będzie aromatyczna, pobudzająca i podana w najkrótszym czasie, jak to tylko możliwe. Zatem serwis powinien obsłużyć dużą liczbę osób w krótkim czasie. Odpowiedni do tego będzie ekspres automatyczny, przy pomocy którego goście sami będą przygotowywali kawę lub ekspres przelewowy uzupełniony o mobilne termosy. Ekspres przelewowy jest dużo częściej stosowanym rozwiązaniem ze względu na możliwość lepszego dopasowania do wielkości grupy gości, a co za tym idzie - na szybszą dystrybucję kawy. W kwestii samych mieszanek - sprawdzą się tu idealnie mieszanki wykorzystywane do przygotowania kawy podczas śniadań, czyli arabica z robustą, z przewagą robusty.

Agnieszka Poliszewska-Ostrowska (na zdjęciu) - Marketing i Szkolenia w JURA Poland