Dzięki mrozom w Polsce powstanie wino lodowe

Dzięki mrozom w Polsce powstanie wino lodowe

Ostatnie mrozy w Polsce przyniosły nie tylko opady śniegu, ale też możliwość zebrania winogron na wino lodowe. Czym jest to wino i dlaczego jest tak wyjątkowe?

Wino lodowe powstaje w bardzo niecodziennych okolicznościach i czasie. Do zebrania winogron na ten wyjątkowy, słodki trunek trzeba odpowiednich mrozów. Istotne jest to, by tłoczone w prasie winogrona były zamarznięte, dlatego owoce zbierane są pod osłoną nocy, gdy temperatura spadnie do wymaganych minimum -7 stopni Celsjusza. Tłoczenie odbywa się w ciągu dnia i także wtedy powinna panować ujemna temperatura. Precyzyjne wyciskanie zamarzniętych gron pozwala otrzymać niewielką ilość słodkiego i esencjonalnego soku, który zostanie poddany procesowi powolnej fermentacji. Efektem tego skomplikowanego procesu będzie słodkie wino z cenioną, soczystą kwasowością.

Wino lodowe to rarytas. Jest rzadko spotykane, drogie, produkuje się go mało, ale ma wyjątkowy smak. Ciekawostką jest fakt, że według niektórych dietetyków wino lodowe, mimo że słodkie, ma pozytywny wpływ na zdrowie, bo może się pochwalić niższą zawartością alkoholu i wysoką zawartością przeciwutleniaczy, flawonoidów, witaminy C i E cynku, manganu i selenu. Ten ostatni pierwiastek wydaje się szczególnie cenny, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy i korzystnie wpływa na profilaktykę chorób nowotworowych.

W tym roku zbiory odbyły się w Winnicy Turnau. Zbiory rozpoczęto o 5 nad ranem, przy temperaturze -11 stopni Celsjusza. Na odpowiednie warunki trzeba było czekać aż trzy lata, bo poprzednie zimy w Polsce były łagodne i bez siarczystych mrozów. Z tego, co udało się zebrać, w Winnicy Turnau powstanie ok. 900 butelek wina lodowego.

fot. www.instagram.com/winnica_turnau