Ekonomiści i przedsiębiorcy ostrzegają: Wiarygodność spada przez Polski Ład i omijanie reguł

Ekonomiści i przedsiębiorcy ostrzegają: Wiarygodność spada przez Polski Ład i omijanie reguł

Rada Gospodarcza przy Marszałku Senatu RP wystosowała list otwarty, w którym krytykuje "niekorzystne zjawiska w polskiej gospodarce". Dodatkowo ostrzega przed obniżeniem reputacji i wiarygodności ekonomicznej kraju. Pod listem podpisali się pod nim także przedsiębiorcy i ekonomiści. W tym m.in. Marek Belka, Jerzy Haunser oraz Sławomir Dudek.

"Jesteśmy świadkami wielu niekorzystnych zjawisk w polskiej gospodarce jak chaos związany z wprowadzaniem Polskiego Ładu, wysoka inflacja, ogromny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Do tego dochodzi obniżenie poziomu wiarygodności ekonomicznej naszego państwa, co potęguje negatywne zjawiska i blokuje skuteczne przeciwdziałanie im" - zapisano w liście otwartym.

Bardzo ważne w całym zapisie, że Rada Gospodarcza przy Marszałku Senatu wymienia w dokumencie działania, które mają mieć negatywny wpływ na reputację Polski. To m.in. reforma podatkowa "Polski Ład" (brak wiarygodnych szacunków jej wpływu na gospodarkę), wzrost kosztów obsługi długu publicznego, osłabienie złotego, opóźnione i nieczytelne działania NBP czy eskalacja konfliktu z Unią Europejską.

"Niska wiarygodność ekonomiczna państwa wywołuje niepewność" - czytamy w liście. Rada zauważa w nim, że właśnie z powodu słabnącej reputacji kraju wynika niski poziom inwestycji prywatnych i produkcyjnych w polskiej gospodarce "pomimo utrzymującego się w latach 2014-2019 wysokiego tempa wzrostu gospodarczego". Jak wiemy przełomu nie było także w 2021 r.

Wiarygodność ekonomiczna, jak wskazuje Rada, wynika z przestrzegania reguł ustalanych, ale też przestrzeganych przez państwo. "Kluczowe znaczenie mają w tym obszarze reguły fiskalne, mające m.in. ograniczać możliwość arbitralnego podnoszenia podatków oraz wzrostu wydatków" - czytamy w apelu. Autorzy listu domagają się "takiej polityki, która konsekwentnie będzie umacniać wiarygodność ekonomiczną naszego państwa."