Faktury elektroniczne: wiele firm będzie musiało prowadzić podwójne systemy

Faktury elektroniczne: wiele firm będzie musiało prowadzić podwójne systemy

Komisja Europejska zgodziła się, by wystawianie faktur elektronicznych przez Krajowy System e- Faktur było obligatoryjne dla wszystkich polskich podatników. Pomysły Ministerstwa Finansów doprowadzą jednak do sytuacji, że wiele firm będzie musiało prowadzić podwójne systemy do fakturowania. Problemem jest także to, że w e-fakturach trzeba będzie przekazywać dużo więcej szczegółowych informacji.

Z decyzji Komisji Europejskiej wynika, że korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) będzie mogło stać się w Polsce obowiązkowe od 1 kwietnia 2023 roku przez okres trzech lat, z możliwością przedłużenia.

Najwcześniejszy termin wprowadzenia obowiązkowego KSeF przypada zatem na drugi kwartał przyszłego roku. Nie jest to dużo czasu. Firmy przygotowania do nowego systemu powinny zacząć więc już teraz - zwłaszcza, że temat sam w sobie nie jest nowy. KSeF funkcjonuje już od stycznia 2022 roku jednak korzystanie z niego na razie jest dobrowolne.

KSeF, żeby korzystać - trzeba się przygotować

- Trzeba pamiętać, że organy podatkowe będą mieć wgląd w każdą fakturę przesłaną do systemu, nie będzie możliwości jej wycofania czy anulowania. W przypadku tzw. wysyłki wsadowej, czyli wysyłki paczek faktur, wystarczy błąd w jednej fakturze, aby cała paczka została odrzucona - zauważa Janina Fornalik, doradca podatkowy.

Jej zdaniem, już na podstawie obecnie funkcjonującego systemu dobrowolnego można wskazać szereg kwestii problematycznych. Przykładem takim jest chociażby data wystawienia faktury, która jest pierwotnie wpisana w momencie przygotowania e-faktury w systemie firmy. Jednak nie zawsze jest ona zgodna z datą wystawienia określoną w przepisach jako data przesłania faktury do KSeF.

Ryzyko awaryjności systemu

Doradcy podatkowi są pełni obaw. Zwracają uwagę na awaryjność systemu. W praktyce to może być jeden z najbardziej obciążonych publicznych systemów informatycznych. Ważne będzie więc ustalenie procedur wystawiania faktur w sytuacji awarii systemu - co, jak pokazuje praktyka, przy takiej skali przedsięwzięcia może się zdarzać.

- Administracja skarbowa będzie miała dostęp do kolejnych fundamentalnych z punktu widzenia przedsiębiorstw informacji. To oczywiście wspaniałe narzędzie do analiz (np. porównań cen rynkowych) i zwalczania przestępstw, ale też zbiór wrażliwych informacji o naszych finansach. Wyciek takich informacji mógłby być wykorzystany, między innymi, przez nieuczciwych konkurentów - twierdzi doradca podatkowy Piotr Leonarski.