Francja uwalnia się od plastiku

Francja uwalnia się od plastiku

Rząd od nowego roku wprowadza zakaz pakowania warzyw i owoców w plastikowe worki. Do tej pory na liście znalazło się 30 produktów, jednakże z roku na rok spis ten ma się poszerzać. Polska, w której plastikowe foliówki wciąż są bardzo popularne, chce wziąć przykład z Francji. 25 posłów wyraziło swój pomysł.

Francuskie władze regulacje te chcą wprowadzić od stycznia 2022 roku. Na liście produktów zwolnionych z plastikowego pakowania są m.in.: pory, bakłażany, pomidory, jabłka, banany i pomarańcze. W ten sposób Francuzi chcą walczyć z nadprodukcją plastiku. Według ekspertów aż 37 proc. warzyw i owoców sprzedaje się w plastikowych opakowaniach. Paryski rząd zaznaczył, że jest to początek zmian mających na celu ograniczenie zużycia plastiku w codziennym życiu. Po półtora roku od wprowadzenia regulacji, czyli w czerwcu 2023 roku do wcześniej wspomnianej listy produktów mają dołączyć pomidory koktajlowe, groszek i brzoskwinie, do końca 2024 roku - sałata, szparagi, pieczarki i czereśnie, natomiast w 2026 roku regulacje obejmą również maliny i truskawki.

Równocześnie Francja staje do walki z butelkami plastikowymi. Od następnego roku na terenie całego kraju mają być udostępnione krany z wodą pitną, co mieszkańców ma zmobilizować do butelek wielorazowych. Restauracje typu fast food będą zmuszone wycofać ze swojej oferty plastikowe zabawki dla dzieci. Dodatkowo od tego roku we Francji obowiązuje zakaz używania plastikowych słomek, sztućców oraz kubków, a także styropianowych opakowań do żywności na wynos.

Jak to wygląda w Polsce? Od września 2019 roku została wprowadzona opłata foliówkowa, obejmująca wszystkie torby z plastiku oprócz tzw. zrywek, z których Polacy bardzo chętnie korzystają. Mimo tego zużycie jednorazowych toreb foliowych na jednego mieszkańca mocno spadło, ze względu na większą popularność siatek wielorazowych, materiałowych. Wzorem Francji, grupa 25 posłów chce wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach.