Gdańsk ogranicza liczbę plastikowych butelek

Gdańsk ogranicza liczbę plastikowych butelek

Stolica województwa pomorskiego to kolejne miasto w Polsce, które decyduje się na walkę z plastikiem. Jedną z inicjatyw mających w tym pomóc jest stawianie zdrojów z wodą pitną.

Polskie miasta coraz chętniej przyłączają się do redukcji plastiku na ich terenie. Wprowadzanie eko sztućców i naczyń w miejsce tych, do których większość zdołała się przyzwyczaić, powoli staje się normą. Podobna sytuacja tyczy się słomek. Spora część lokali gastronomicznych wycofała z użycia te wykonane z plastiku, zastępując je słomkami biodegradowalnymi.

Kolejną aglomeracją, która postanowiła walczyć z nadmiarem plastiku, próbując ograniczyć korzystanie z butelek ze sztucznego tworzywa, a stawiając ogólnodostępne zdroje z wodą pitną, jest Gdańsk.

W samym mieście jest ich już 30, a najnowsze zdroje pojawiły się przy Targu Rybnym, na rogu ulic Szerokiej i Przędzalniczej, w Parku Świętopełka oraz na Placu Dominikańskim.

Gdańsk inwestując w rozwiązania mające zmniejszyć liczbę używanych przez mieszkańców miasta plastikowych butelek, stawia na powszechny i darmowy dostęp gdańszczan do zdrowej wody pitnej. Jest to jeden z projektów zaliczanych do polityki prozdrowotnej Gdańska i spółki GIWK.

W 2018 roku mieszkańcy oraz turyści przyjeżdżający do Gdańska wypili z gdańskich zdrojów ponad 1300 m3 zdrowej pitnej wody. W przeliczeniu na butelki wykonane z plastiku to ponad 800 tys. takich butelek. Program budowy zdrojów jest punktem działania proekologicznego, a przede wszystkim ułatwieniem dostępu do czystej i zdrowej wody, z której korzystać mogą wszyscy przebywający w stolicy Pomorza.

Kolejne zdroje mają zostać otwarte jeszcze w tym roku. Planowane jest zamontowanie zdrojów w rejonie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Poczty Polskiej.