Jak legalnie otworzyć restaurację?

Jak legalnie otworzyć restaurację?

Kolejne restauracje "otwierają się" mimo państwowego zakazu. Wyrok, który zapadł w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu ośmielił przedsiębiorców do sprzeciwienia się obowiązującym restrykcjom. Policja jest bezradna, bo restauratorzy oraz ich prawnicy znajdują legalne sposoby, by ominąć zakaz.

W jedenj z restauracji pojawił się poseł Konfederacji Konrad Berkowicz, który wyjaśnił, w jaki sposób właściciele legalnie otwierają swoje biznesy w czasie pandemii. Jak się okazuje, umożliwia im to bardzo prosty trik. Lażdy klient takiej restauracji formalnie - przynajmniej na moment - staje się... jej pracownikiem. Goście podpisują umowę o dzieło, a następnie wypełniają ankiety, które mają pomóc w podniesieniu kwalifikacji szefa kuchni.

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ FILM

Więcej na ten temat opowiada właściciel krakowskiej restauracji, która jako pierwsza ominęła zakaz. Oficjalnie klienci mają pomagać w podnoszeniu kwalifikacji obsługi lokalu przed otwarciem restauracji, gdy będzie to już możliwe na starych zasadach. Restauracja Pana Pawła działa nieprzerwanie od 30 października. Po wiosennym lockdownie nie mógł pozwolić sobie na kolejne zamknięcie biznesu, gdyż równoważyłoby to z bankructwem.

Tego typu legalnych sposobów na obejście obostrzeń jest więcej. W Krakowie w jednym z lokali np. dania sprzedawano wprawdzie na wynos, ale jeśli kupujący zdecydował się wynająć od lokalu stolik, podpisując stosowną umowę, mógł przy nim usiąść na czas trwania najmu. Drugi sposób to coworking, czyli możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy na wynajmowanej powierzchni. Wynajmujący płaci za stolik, miejsce, w którym może na chwilę rozłożyć laptop, wypełnić dokumenty, odpowiedzieć na maile, znaleźć potrzebną informację, przeprowadzić indywidualne szkolenie nowego pracownika w miłym, niestresującym wnętrzu.