Jakie będą efekty zerowego VAT na żywność?

Jakie będą efekty zerowego VAT na żywność?

Od przyszłego roku zostanie wprowadzony zerowy podatek VAT na żywność. Może to nie być lekiem na drożyznę. Ekonomiści spodziewają się, że w całym 2022 roku mogłoby to obniżyć inflację tylko z 8 do 7 proc. Co więcej, po powrocie do obecnych stawek VAT, wzrost cen mógłby dodatkowo przybrać na sile.

Rząd w ramach walki z inflacją zapowiedział zmniejszenie części podatków. Jak się okazuje, na przeszkodzie zerowej stawce VAT na jedzenie stały przepisy unijne, ma się to jednak zmienić. Jest nieformalna zgoda Komisji Europejskiej na ten krok i z takiej furtki polski rząd chce skorzystać, o czym mówi m.in. minister finansów Tadeusz Kościński. Jak tłumaczy, zerowa stawka VAT może wejść w życie od 1 lutego 2022 roku, bo trzeba czasu na przerejestrowanie kas fiskalnych. Obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc. Do tej grupy należą m.in. chleb, produkty zbożowe, przetwory mięsne, a także nabiał i soki.

Jakie będą efekty i jak to się przełoży się na ceny żywności? Ekonomiści podkreślają, że jest wiele niedopowiedzianych kwestii. Nie wiadomo jak długo taka obniżka mogłaby obowiązywać i czy faktycznie mogłaby wejść w życie już od lutego. Większość ekspertów szacuje, że jest szansa na obniżenie inflacji o około 1 pkt proc. i będzie to kosztować państwo około 12 mld zł rocznie. A ile oszczędzą Polacy na zakupach?

W przypadku przejściowych zmian stawek VAT pojawią się dodatkowe koszty dostosowania cen, które zmniejszą pozytywne efekty cenowe cięcia stawki podatkowej. To oznacza, że zejście z 5 proc. VAT do zera wcale nie musi oznaczać 5-procentowej obniżki cen w sklepach. Co więcej, ekonomiści sugerują, że wątpliwy będzie wpływ tej zmiany na wskaźnik inflacji.