Kasa online dopiero po odwieszeniu działalności

Kasa online dopiero po odwieszeniu działalności

Aby zachować prawo do ulgi na zakup kasy online, restauratorzy i hotelarze, którzy zawiesili działalność gospodarczą, powinni zafiskalizować nowe urządzenie nie później niż pierwszego dnia jej odwieszenia.

Od 1 stycznia takie urządzenia będą musiały stosować m.in. stacjonarne placówki gastronomiczne, a także świadczący usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Możliwość późniejszego zakupu nowych urządzeń nie dotyczy jednak wielu przedsiębiorców, którzy jedynie ograniczyli swoją działalność zgodnie z przepisami covidowymi.

Jak zdobyć ulgę?

Zasadniczo ulga (90 proc. ceny zakupu netto urządzenia, nie więcej jednak niż 700 zł) nie przysługuje przy kolejnym zakupie kasy. Wyjątkiem są podatnicy, którzy zostali zobowiązani do wymiany urządzeń starego typu (z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii) na działające online, ze względu na prowadzenie działalności w określonych branżach, wskazanych w ustawie o VAT.

Wątpliwość pojawiła się u przedsiębiorców zawieszających działalność gospodarczą z powodu ciężkiej sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa, bowiem spóźnienie pozbawia ulgi. Nie ma przy tym znaczenia, że do momentu zafiskalizowania kasy online przedsiębiorca nie miał żadnej sprzedaży.

Jest wyjątek

Okazuje się jednak, że od tej zasady jest wyjątek. Chodzi o zawieszenie działalności. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w takim przypadku fiskalizacja kasy powinna nastąpić nie później niż pierwszego dnia jej odwieszenia. Aby więc zachować prawo do ulgi na zakup kasy online, pensjonaty, hotele, restauracje i bary powinny być przygotowane do ewidencjonowania sprzedaży na kasie online w dniu odwieszenia działalności gospodarczej.