Kawę w lokalu można pić we własnym kubku

Kawę w lokalu można pić we własnym kubku

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia i Środowiska klienci obiektów gastronomicznych mają prawo korzystać z własnego naczynia wielokrotnego użytku przy zakupie napojów.

Wraz ze zmianami w prawie dotyczącymi użytkowania w restauracjach jedynie w pełni przyjaznych środowisku naczyń, coraz popularniejszym staje się trend korzystania przez klientów lokali m.in. z własnych kubków.

W związku z problemem dotyczącym używania przez gości lokali własnych naczyń wielokrotnego użytku przy zakupie napojów sprawą zajęły się właściwe temu resorty.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska - Sławomir Mazurek wskazał, że przepisy z zakresu ochrony środowiska nie wprowadzają zakazu korzystania przez klientów np. kawiarni z własnych opakowań wielokrotnego użytku. Jego zdaniem używanie własnych naczyń ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie wytwarzania odpadów, co skutkuje poprawą stanu środowiska.

Natomiast Zbigniew Król - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia zwrócił uwagę na to, że kwestie związane z produkcją i obrotem żywnością są regulowane tzw. przepisami prawa żywnościowego, w tym ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

W ustawie z 25 sierpnia 2006 roku nie znajdziemy jednak zapisów dotyczących szczegółów obsługi klientów w lokalach gastronomicznych, w tym w zakresie wydawania na życzenie napojów we własnych naczyniach klientów. Dodatkowo przedsiębiorców obowiązują wymagania higieniczne zgodnie z systemem HACAP(2).

Brak ustawowej regulacji trzeba interpretować zdroworozsądkowo.

Dlatego każdy lokal gastronomiczny powinien mieć opracowane stosowne procedury i instrukcje wewnętrzne określające sposób postępowania z żywnością, mając na względzie wyeliminowanie możliwości zanieczyszczenia surowców, półproduktów oraz produktów gotowych.

W związku z powyższym możliwość wydawania napoju na życzenie w naczyniu klienta zależy od przedsiębiorcy i jest uwarunkowana uwzględnieniem tej formy dystrybucji w procedurach wewnętrznych. Spowodowane jest to faktem, w którym tak naprawdę to przedsiębiorca odpowiada za bezpieczeństwo żywności czy też napojów.

Niewątpliwie pozytywnym aspektem dyskusji nad problemem własnych naczyń przynoszonych przez klientów, w których to ci mogą pić napoje, jest fakt, że przedsiębiorcy nie powinni obawiać się z tego tytułu kontroli Sanepidu.