Koniec plastikowych sztućców, talerzyków i słomek

Koniec plastikowych sztućców, talerzyków i słomek

W 2021 r. żegnamy się z plastikowymi mieszadełkami, słomkami  czy plastikowymi sztućcami. Na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz wprowadzania ich na rynek. Czas na opróżnienie magazynów jest do 3 lipca 2021r.

 Z rynku znikną plastikowe jednorazowe sztućce, talerzyki i słomki. 

Wycofane zostaną także styropianowe kubki i opakowania na żywność. Jak podaje WWF ?Produkty te są na tyle problematyczne, że nawet ich selektywna zbiórka nie pomaga w ograniczeniu ich ilości. Wiele z nich w ogóle nie trafia na składowiska, zanieczyszczają ekosystem i są prawdziwym zabójcą oceanicznej fauny. Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70% wszystkich odpadów morskich.?

Unia Europejska już 4 lipca 2018 r. wprowadzała w życie tzw. Pakiet odpadowy. W marcu 2019 r Parlament Europejski zatwierdził Dyrektywę Plastikową (The Single- Use Plastics Directive).

Dyrektywa plastikowato szereg przepisów, stopniowy wycofujących nieprzetwarzalny plastik z produkcji na terenie UE. Jej najważniejsze założenia to: 

  • od 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu 10 plastikowych produktów jednorazowego użytku  - patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki;
  • od 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić  do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników;
  • od 2025 r. wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. - w 30%;
  • do 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść  77%, a do 2029 r. - 90%.