Kuchnia hawajska odważnie wkracza na rynek

Kuchnia hawajska odważnie wkracza na rynek

Coraz więcej Polaków decyduje się na konsumpcję dań pochodzących rodem z Hawajów. Lekkie i kolorowe potrawy stały się już popularne w całej Europie.

Hawajskie dania cechują się niezwykłą kompozycją smaków. Do tego wizualnie zachęcają konsumenta poprzez szeroką paletę barw znajdującą się na talerzu bądź, co charakteryzuje tamtejszą kuchnię, w misce. Obszerna kolorystyka doskonale współgra z różnorodnymi smakami wywodzącymi się z najrozmaitszych kuchni świata. Hawajskie specjały są bowiem połączeniem chińskiej, japońskiej, filipińskiej, a nawet portugalskiej kuchni.

Z czym zatem możemy spotkać się na talerzu, wybierając hawajskie danie? Zwłaszcza ze świeżymi i zdrowymi produktami. Na te z kolei składają się ponad wszystko ryż, ryby oraz owoce morza. Oprócz tego kubki smakowe klientów pobudzają egzotyczne owoce i warzywa, a także - może nawet przede wszystkim - przyprawy takie jak wasabi, huli-huli, teriyaki czy sos sojowy.

Popisowym daniem hawajskim, które zyskuje na popularności w Polsce jest - podawane najczęściej w miskach - poke bowl. Na pierwszy rzut oka potrawa przypomina nieco niepoukładane sushi. To pokłosie składników, z jakich jest ono przygotowywane. Należą do nich ryby, ryż i owoce lub warzywa. Różnica między poke bowl a sushi tkwi w temperaturze ryżu. W hawajskim specjale ryż jest podawany na gorąco, a z zimną rybą ma połączyć się dopiero w naszych ustach. Obowiązkiem jest dopilnowanie, by oba składniki nie wymieszały się swoimi temperaturami przed podaniem.

Innymi daniami, z których słyną Hawaje są przygotowywane w różny sposób mięsa. Przoduje marynowany na słodko-ostro grillowany kurczak huli-huli oraz tzw. loco moco - potrawa na bazie ryżu, hamburgera, brązowego sosu i wieńczącego ją jajka sadzonego. Ponadto tamtejsza kuchnia charakteryzuje się szeroką ofertą zup, z których bardzo popularny jest krem z kukurydzy z popcornem i chrupiącymi skwarkami zwany Palaoa Soup.

Kuchnia hawajska powoli zaczyna dominować na europejskim rynku street food'u. W Polsce popularność tych dań ciągle wzrasta, z czym muszą liczyć się szefowie kuchni oraz właściciele restauracji, chcąc być na tzw. topie. Odpowiedzią na nowy trend jest podawanie dotychczasowych dań w innej formule - najczęściej w misce.

Obecnie w Polsce zagłębiem lokali, w których można spotkać kuchnię hawajską, jest głównie Warszawa. To jednoznaczne z tym, że w naszym kraju brakuje podobnych restauracji, a zapotrzebowanie na nie rośnie i rosnąć będzie.