Kulinarne muzea w Polsce!

Kulinarne muzea w Polsce!

Już jutro - 14 maja w całej Polsce organizowana będzie Noc Muzeów. To w tę noc można zwiedzić wybrane muzea za darmo lub za symboliczną kwotę. Tej nocy można iść za tropem turystyki kulinarnej i zobaczyć najciekawsze muzea w Polsce. Zwiedzając muzea można poznać różne regiony Polski od kuchni, zgłębić historię naszego kraju oraz spróbować lokalnych przysmaków. A do domu wrócić z głową pełną inspiracji.

To właśnie z potrzeby podróżowania narodził się trend na turystykę kulinarną. Pozwala ona turyście poznać kulturę i historię poprzez lokalne specjały i prawdziwie delektować się podróżą. Lokalna kuchnia jest fantastycznym źródłem historii oraz jest rajem dla podniebienia.

Muzea w Polsce - tu królują tradycyjne wypieki

To, że polska kuchnia obfituje w wiele pysznych potraw, wiemy od zawsze. Bez trudu wymienimy bigos, pierogi czy staropolski żurek. Jednak żadna z tych regionalnych potraw nie doczekała się muzeum w Polsce poświęconego historii i wyrobowi. Wśród kulinarnych muzeów królują wypieki. Które są naszym narodowym kulinarnym symbolem?

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

To miejsce nie wygląda jak standardowe muzea w Polsce! I nie ma nic wspólnego z biernym oglądaniem ekspozycji ? to interaktywność w czystej postaci. Odwiedzając toruńskie Żywe Muzeum Piernika należy nastawić się raczej na ręce pobrudzone mąką i zagniatanie ciasta na piernik. Wchodząc do obiektu, dwukrotnie przeniesiemy się w czasie.

Najpierw do średniowiecza, gdzie poznamy tajniki wyrobu piernika i przygotujemy własne ciasto. Następnie w XX wiek, gdzie zobaczymy np. oryginalne maszyny służące do wypieku piernika i weźmiemy udział w artystycznych warsztatach dekorowania tego wypieku.

Rogalowe Muzeum Poznania

Co roku w okolicach 11 listopada w większości polskich piekarni i cukierni stery przejmuje jeden wypiek ? Rogal Świętomarciński. Ten pyszny rogal z nadzieniem z białego maku powstał już ponad 150 lat temu i ma status Chronionego Oznaczenia Geograficznego, co oznacza, że może powstać tylko w Wielkopolsce, według konkretnej receptury. To właśnie dla tego wypieku powstało muzeum!

Muzeum wina w Polsce? To możliwe - w Zielonej Górze!

Coraz więcej Polaków interesuje się turystyką winiarską, właśnie tym może pochwalić się ziemia lubuska, gdzie istnieje długoletnia tradycja wytwarzania win. Pierwsze wzmianki o tamtejszym winie pochodzą już z początku XIV wieku!

Stolica regionu, Zielona Góra, to najdalej na północ wysunięte miejsce w Europie, gdzie istnieją winnice. W 2006 r. powstało tam Muzeum Wina. Ekspozycja pozwoli poznać historię rozwoju winiarstwa, a także tajniki produkcji wina, dzięki zrekonstruowanej linii technologicznej.