Lista dziedzictwa kulinarnego Kujaw i Pomorza: wyróżnienie dla Pierogarni Stary Młyn

Lista dziedzictwa kulinarnego Kujaw i Pomorza: wyróżnienie dla Pierogarni Stary Młyn

Toruńskie restauracje "Pierogarnia Stary Młyn" oraz "Pierogarnia Stary Toruń" zostały włączone do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest restauracjom i producentom, którzy w sposób szczególny dbają o zachowanie i rozwój lokalnych tradycji kulinarnych.

Od stycznia 2012 roku województwo Kujawsko-Pomorskie jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która zrzesza restauratorów, producentów i przetwórców z poszczególnych regionów Europy, którzy w sposób szczególny dbają o zachowanie i rozwój lokalnych tradycji kulinarnych.

Wyróżnieniem może już pochwalić się Pierogarnia Stary Młyn praz Pierogarnia Stary Toruń. Włączenie do sieci Dziedzictwa Kulinarnego to sukces i rozpoznawalna w całej Europie oznaka jakości.

Najważniejszym wyznacznikiem jakości jest tradycja. Właściciele dbają o jakość wszystkich produktów, kluczem do sukcesu są też lokalni dostawcy. Wpisanie pierogarni na listę Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza jest wyróżnieniem oraz najlepszym sygnałem, że nasza praca ma szerszy sens, ale także przyczynia się do kultywowania tradycji w regionie.

Skąd pomysł na powołanie Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego? Narodził się w połowie lat 90. w szwedzkim regionie Skania oraz na duńskiej wyspie Bornholm. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno władz, jak i przedsiębiorców.

Cel jest jeden: promocja regionalnej żywności i wzmacnianie lokalnej tożsamości. Jak rozpoznać symbol tego wyróżnienia? Znakiem rozpoznawczym przynależności do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego jest biała czapka kucharska na niebieskim tle ? miejsca opatrzone słynnym logiem oferują regionalne produkty oraz rozpowszechniają lokalne tradycje kulinarne.

Pierogi kojarzone są silnie z naszą rodzimą tradycją, to jedno z najlepiej rozpoznawalnych dań polskich również za granicą. Restauracja stara się sprostać wszystkim wyzwaniom gości, w lokalu każdy znajdzie coś dla siebie. W menu są klasyczne samki pierogów, ale też nowoczesne wydania.

Aktualnie regionalna sieć Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza zrzesza 85 członków. Celem projektu jest promowanie regionalnych potraw i produktów, wspieranie współpracy lokalnych producentów żywności z restauracjami, a także wymiana wiedzy pomiędzy regionami członkowskimi.

Pierogarnia Stary Młyn to sieć restauracji istniejąca od 2007 roku. Pierwszy lokal został otwarty w Toruniu jako Stary Toruń i doskonale wpisał się w klimat starówki oraz zyskał zainteresowanie Gości.

Stary Młyn przygotowuje najwyższej jakości potrawy z zachowaniem tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Największym atutem i symbolem sieci są produkty pochodzące od lokalnych producentów, dzięki którym uzyskany smak to raj dla podniebienia.

Co ważne, Stary Toruń i Stary Młyn to jedyne pierogarnie wpisane na listę Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza.