Menu lokali gastronomicznych opanują warzywa

Menu lokali gastronomicznych opanują warzywa

Trend spożywania dużej ilości warzyw jest ciągle aktualny. Ludzie chcą być fit oraz eko. Za gośćmi, którzy w kartach dań lokali szukają zdrowej żywności, powinni podążać także restauratorzy.

Od kilku lat zdecydowana większość Polaków sygnalizuje chęć życia w zgodzie z naturą. Częstym argumentem świadczącym o ich zdrowym funkcjonowaniu jest spożywanie dużej ilości świeżych warzyw.

Podobne odżywianie - idąc za trendem bycia fit oraz eko - to już nie tylko samodzielnie przygotowywane posiłki, ale coraz częściej - serwowane przez lokale gastronomiczne - dania, na które decydują się restauracyjni goście.

Zajadanie się jarmużem, rukolą, cukinią, burakami czy batatami stało się już powszechne. Teraz następuje czas na kolejne warzywa, które mogą być ciekawym uzupełnieniem menu w lokalach gastronomicznych.

Powszechny, lecz często niedoceniany kalafior będący zastępnikiem alergenów, objawiający się w postaci ryżu, mąki czy mięsa to doskonały pomysł na przygotowanie z niego innowacyjnych dań. Przykładem niech będą nuggetsy ze smażonych w panierce kawałków kalafiora, kalafiorowe smażone steki bądź pieczone kalafiory - wegański hit, a także kalafiornica - idealna na śniadanie.

Nazywany często następcą kalafiora seler to doskonały produkt do przygotowania pseudo ryby. Tzw. seleryba, czyli bezrybny filet z selera w sosie z kopru włoskiego, który można dusić, to kolejny z intrygujących pomysłów na warzywne urozmaicenie menu restauracji.

Prócz wyżej wymienionych warto na moment zatrzymać się przy takich warzywach jak brukiew, groszek cukrowy czy coraz częściej spotykana w europejskich kuchniach okra. Zarówno brukiew jak i groszek cukrowy mogą być znakomitym uzupełnieniem wielu dań, natomiast okra to nic innego jak piżmian. Kształtem przypomina chili, smakiem połączenie fasolki szparagowej i bakłażana, a można ją smażyć, dusić, piec, grillować, marynować czy jeść na surowo.

Wielorakość wykorzystania warzyw to niewątpliwie ich wielka zaleta. Jeszcze niezbyt popularna w Polsce okra z racji szerokiej gamy możliwości zastosowania może okazać się prawdziwym odkryciem sezonu.

Wiosna i nadchodzące lato to czas świeżych warzyw, a jeśli warzywa są świeże to właściciele lokali gastronomicznych powinni poważnie zastanowić się nad odświeżeniem propozycji zawartych w ich kartach dań. W końcu powiew świeżości na kuchni i w menu z pewnością przyczyni się do poszerzenia grona swoich klientów o... "świeżych" gości.