Miasta wspomogą lokalnych przedsiębiorców

Miasta wspomogą lokalnych przedsiębiorców

Już za kilka dni w przestrzeniach miejskich powinny pojawić się ogródki restauracyjne. Restauratorzy będą mogli otworzyć swoje drzwi dla gości 18 maja jednak w nowym reżimie sanitarnym. Ostatnie miesiące były czasem trudnym dla gastronomii, dlatego władze poszczególnych miast wychodzą naprzeciw przedsiębiorcom oferując ulgi i pomoc w czasie powrotu na rynek.

Władze największych miast naszego kraju zdecydowały się pomóc przedsiębiorcom. Zapytaliśmy m.in. przedstawicieli Wydziału Spraw Administracyjnych UMK czy miasto przewiduje ulgi dla restauratorów:

-  Decyzją Prezydenta Miasta Krakowa od dnia 18 maja do dnia 30 czerwca br. na terenie Gminy Miejskiej Kraków obowiązywać będzie zmieniona opłata za korzystanie z terenów gminnych pod ogródki gastronomiczne. Ulegnie ona obniżeniu do 20% obecnie obowiązującej stawki.  Na terenach gminnych leżących poza pasem drogowym, będzie ona wynosić: w Strefie I Centralnej : 0,50 zł (netto) za 1m2 dziennie +23 % VAT,  w Strefie II: 0,30 zł (netto) za 1m2 dziennie +23 % VAT.   Obecnie w tej sprawie przygotowywane jest zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa - mówi Tomasz Popiołek, Dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych UMK. - Znacznym ułatwieniem dla krakowskich Przedsiębiorców - Restauratorów będzie uproszczona do minimum procedura związana z ponownym zawarciem umów na organizację ogródków gastronomicznych. Podpisane przed dniem 16 marca 2020 r. umowy, zostały rozwiązane z uwagi na wprowadzony zakaz wykonywania działalności gastronomicznej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Teraz, Przedsiębiorcy najpierw uruchomią ogródki, a dopiero potem podpiszą umowy z Wydziałem Spraw Administracyjnych UMK.  Nie będzie też konieczności składania np. nowych projektów architektonicznych ogródków gastronomicznych. Ponadto, aby zrekompensować straty spowodowane ustawieniem stolików według zasad reżimu sanitarnego ? tam, gdzie jest to możliwe, Wydział Spraw Administracyjnych UMK zezwoli na zwiększenie powierzchni ogródków.

Również w Warszawie przedsiębiorcy mogą otrzymać ulgi:

- Zdajemy sobie sprawę, że restauratorzy w szczególny sposób odczuwają skutki epidemii koronawirusa. Warszawa, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, chce wprowadzić 50-procentową bonifikatę za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne. Pomysł będzie przedstawiony radnym jeszcze dziś - mówi Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa. - Jeżeli radni przegłosują projekt uchwały, to wejdzie ona w życie już na początku czerwca. Przedsiębiorcy, w tym restauratorzy będą mogli korzystać z obniżki stawek do końca tego roku. Procedury ubiegania się o pozwolenie zajęcia pasa drogowego nie są skomplikowanym procesem. Tam, gdzie jest to możliwe, staramy się upraszczać go jeszcze bardziej. Np. restauratorzy na ul. Francuskiej mają możliwość składania niezbędnych dokumentów na podstawie przygotowanego przez Zarząd Dróg Miejskich projektu organizacji ruchu.  

W Gdańsku władze miasta szykują działania, mające na celu wspomożenie lokalnych biznesów:

- W tym niełatwym dla nas wszystkim czasie skupiamy się na dwóch priorytetach. Po pierwsze zależy nam na wykorzystaniu wszystkich instrumentów, żeby zapewnić podmiotom przetrwanie. Po drugie, przygotowujemy się tak do odmrożenia gospodarki, aby zapewnić sprawne i zgodne z przepisami sanitarnymi ponowne uruchomienie gastronomii. Stąd z jednej strony czynsze, zawieszenie niektórych form płatności, z drugiej umożliwienie po otwarciu wykorzystania przestrzeni publicznych pod ogródki, czy działania w zakresie promocji turystycznej - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Poznań także dołączył do grona miast, które chcą ułatwić start lokalnym restauratorom. Zarząd Dróg Miejskich i Estrada Poznańska, zgodnie z zapowiedzią, przygotowały pakiet preferencyjnych zasad dotyczących lokalizacji ogródków gastronomicznych i stoisk promocyjnych, skierowany do właścicieli barów, kawiarni i restauracji. Mają one wspomóc przedsiębiorców i zachęcić ich do wznowienia usług, jak tylko rząd złagodzi obostrzenia sanitarne. Przedsiębiorcy do 30 czerwca zapłacą 30 groszy plus VAT za 1 metr kwadratowy. Takie stawki przewidziało miasto dla restauratorów, którzy otworzą swoje ogródki piwne na terenie miasta. Ulga będzie obowiązywać do 30 czerwca i obejmie osoby posiadające ogródki piwne z podestem. W przypadku gdy ktoś nie będzie korzystał z tych podestów tylko będzie chciał korzystać z przestrzeni publicznej zapłaci 10 złotych za metr kwadratowy plus VAT od lipca. Miasto postanowiło anulować kary restauratorom, którzy wcześniej otrzymali więcej niż dwa mandaty. Ponadto mają zostać wyznaczone dodatkowe miejsca obejmujące na przykład miejsca postojowe przed lokalami gastronomicznymi, dzięki czemu łatwiej będzie można zachować bezpieczną odległość między stolikami.