
Ministerstwo turystyki pracuje nad prawem o najmie na doby
Najem krótkoterminowy mieszkań jest coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak jak się okazuje, jest też powodem wielu konfliktów, ale do tej pory nie doczekał się kompleksowych uregulowań. Być może to się zmieni, ponieważ resort turystyki zapowiada przygotowanie przepisów. Warto dodać, że od lat zabiegają o nie samorządy i branża turystyczna. Pierwsze chcą same to regulować, a drudzy postulują wprowadzenie licencji dla właścicieli nieruchomości - informuje serwis Prawo.pl.
Ministerstwo Sportu i Turystyki chce wprowadzić uregulowania dotyczące najmu krótkoterminowego. Obecnie pracuje nad dokumentem o roboczej nazwie "Założenia do projektu ustawy o rodzajach usług turystycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw". A w czwartek 14 sierpnia zostanie przedstawiony w Gdańsku przedstawicielom samorządu oraz branży hotelarskiej i turystycznej - informuje portal.
Od dłuższego czasu polskie kurorty domagają się, by wzorem innych turystycznych miast na świecie, takich jak Barcelona, czy Berlin, uregulować ten typ najmu. Nie ma co ukrywać, że stałym mieszkańcom miejscowości turystycznych mocno dają się we znaki zbyt rozrywkowi i nadmiernie hałaśliwi turyści. Z podobnymi postulatami występuje również sama branża najmu krótkoterminowego. Jedni i drudzy przygotowali swoje propozycje. Miasta chcą prawa do regulowania w uchwałach zasad najmu, a właściciele mieszkań domagają się wprowadzenia licencji.
Plany resortu sportu i turystyki
MSiT poinformowało Prawo.pl, że istnieje potrzeba doprecyzowania w ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych terminologii m.in. w zakresie usług hotelarskich, np. poprzez wprowadzenie szerszego przedmiotowo pojęcia usług zakwaterowania w innych niż obiekty hotelowe turystycznych obiektach noclegowych. Oprócz tego pod uwagę bierze zgłoszone postulaty a dotyczące wprowadzenia obowiązku posiadania regulaminu porządkowego przez wszystkie turystyczne obiekty zakwaterowania, wprowadzenie kar administracyjnych za zachowania niezgodne z prawem w obszarze usług świadczonych przy zakwaterowaniu turystycznym, zaostrzenie przepisów prawa karnego w przypadku prowadzenia nielegalnej działalności w zakresie turystycznych usług zakwaterowania.
Co więcej, w ministerstwie realizowany jest obecnie projekt "Otwarte dane plus". Jego celem jest m.in. udostępnienie na stronie internetowej danych dotyczących skategoryzowanych przez poszczególnych marszałków województw obiektów hotelarskich oraz danych dotyczących innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie, wpisanych do ewidencji w gminie przez wójta (burmistrza, prezydenta). Dzięki temu uruchomiono w ramach Systemu Rejestrów Publicznych w Turystyce Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich (CWOH), co pozwoli na sprawniejsze monitorowanie rynku usług hotelarskich.
Najem krótkoterminowy: miasta turystyczne chcą same regulować
Polskie miasta chcą same regulować zasady wynajmu krótkoterminowego. Od wielu lat apeluje o to Związek Miast Polskich. Aktywnie walczą również Kraków i Sopot. Ostatnie miasto przygotowało nawet w 2019 r. swój projekt, który poparł ZMP oraz Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych. W swojej propozycji Sopot chciał przekazać samorządom delegację prawną do podejmowania uchwał w tej sprawie. Ale nigdy sopocka propozycja nie stała się, ani rządowym ani poselskim projektem, chociaż mocno się o to starano.
- Ministerstwo we wrześniu ubiegłego roku przedstawiło zarys swoich propozycji zmian ustawy, obiecując również przeprowadzenie szerokich konsultacji. Zastał nas jednak kolejny sezon letni bez jakichkolwiek zmian. Za kilka dni w Gdańsku odbędzie się jednak spotkanie, organizowane przez ministerstwo w kwestii między innymi najmu krótkotrwałego. Będziemy w nim aktywnie uczestniczyć. Czekamy z niecierpliwością na ujednolicenie przepisów dotyczących najmu oraz realną możliwość wyciągania konsekwencji od tych, którzy do zasad nie będą się stosować ? informuje Izabela Heidrich, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sopocie.
Branża chce licencje
Właściciele mieszkań pod wynajem chcą dbać o dobre imię branży. - Jesteśmy otwarci i przygotowani na dialog. Od dawna postulujemy, by wprowadzić przepisy, które zlikwidowałyby szarą strefę w najmie krótkoterminowym, która dla nas stanowi nieuczciwą konkurencję. Zależy na tym nie tylko nam i innym obiektom hotelarskim ale również samorządom i fiskusowi - tłumaczy Grzegorz Żurawski, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego (PSWK ).
Według niego wprowadzenie rejestru to za mało. Potrzebne są licencje. - Tylko licencjonowane podmioty mogłyby rejestrować swoje obiekty na platformach. Mógłby ją otrzymać podmiot, który spełniłaby określone warunki i wniósł opłatę licencyjną, która zasilałaby budżet gminy. Mamy przygotowany wstępny katalog kryteriów jakie musiałby spełniać licencjonowany operator zakwaterowania i czekamy na obiecane zaproszenie z ministerstwa abyśmy mogli je przedyskutować - podsumowuje Grzegorz Żurawski.