Nadchodzą zmiany w zasiłkach

Nadchodzą zmiany w zasiłkach

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, opóźnienie w opłacaniu składek nie będzie przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego. Zmiany wejdą w życie od nowego roku i są wynikiem ustawy zasiłkowej z 24 czerwca br.

Jedna ze zmian dotyczyć będzie prawa do zasiłku prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, czyli osób objętych dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Przedsiębiorcy, mimo nieterminowego opłacania składek, będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. Jak podaje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS - "w przypadku osób, których niezdolność do pracy powstanie w okresie, gdy będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, nowo wprowadzane regulacje umożliwią otrzymanie świadczenia po spłacie zadłużenia. Prawo do tych świadczeń ulegnie jednak przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia".

Jeśli natomiast zadłużenie będzie wynosiło maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zasiłek wypłacić. Są to zasady analogiczne do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Na korzystniejszych zasadach zostanie wyliczony zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu. Do tej pory zasiłek ten jest niższy od standardowej stawki procentowej i wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Po wprowadzonych zmianach miesięczny zasiłek wzrośnie do 80 proc. bez względu na miejsce pobytu - czy osoba będzie hospitalizowana, czy przybywająca w domu. Kolejną zmianą będzie nie obliczanie na nowo wymiaru zasiłku, jeśli między okresami jego pobierania (bez względu na rodzaj) nie było przerwy lub przerwa nie trwała dłużej niż miesiąc kalendarzowy. Nie będzie również miało znaczenia, jaka choroba była powodem niezdolności do pracy - przerwa będzie liczona tak samo jeśli będą to te same choroby lub różne.

Według nowych zmian, po ustaniu ubezpieczenia będzie można pobrać zasiłek chorobowy do 91 dni, lecz zasada ta nie dotyczy m.in. osób chorych na gruźlicę i niezdolnych do pracy w okresie ciąży.