Od 26 czerwca więcej osób w restauracjach i hotelach

Od 26 czerwca więcej osób w restauracjach i hotelach

Na czwartkowej konferencji prasowej poinformowano, że w kolejnych tygodniach czeka nas kolejne luzowanie dotychczas obowiązujących obostrzeń. Zmiany dotyczą m.in. restauracji, hoteli, targów czy klubów.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji przedstawili zmiany dotyczące obowiązujących obostrzeń. Te, w życie, mają wejść 13 czerwca oraz w drugiej fazie - od 26 czerwca. Luzowanie obostrzeń dotyczy okresu wakacyjnego, co oznacza, że zmiany będą obowiązywać przez cały lipiec i sierpień.

Zmniejszone zostaną limity wiernych w kościołach, osób zasiadających w kinach, teatrach czy restauracjach, uczestniczących w imprezach targowych oraz sportowych, a także mogących wynajmować pokoje w hotelach. Otwarte zostaną również kluby i dyskoteki.

Zmiany wchodzące w życie 13 czerwca dot. limitu osób zasiadających w kościołach, natomiast od 26 czerwca obowiązywać będą poniższe zmiany:

- restauracje - do 75 proc. obłożenia

- w hotelach limit zajętych pokojów zwiększy się z 50 proc. do 75 proc. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.

- w kinach i teatrach będzie mogło być zajętych 75 proc. miejsc. (obecnie połowa), a już od 13 czerwca będzie możliwa konsumpcja w kinach, teatrach, na koncertach i w innych instytucjach kultury i rozrywki

- na obiektach sportowych i koncertach będzie limit 50 proc. miejsc. (obecnie 25 proc.)

- 26 czerwca otwarte zostaną dyskoteki - limit wynosić będzie 150 osób na lokal

- siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw będą działać z nowym limitem - 1 osoba na 10 m kw

- transport - 100 proc. obłożenia (obecnie 75 proc.). Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos

- wesołe miasteczka - maksymalnie 75 proc. obłożenia

Do limitów nie będą zaliczane osoby w pełni zaszczepione.