Ograniczamy mięso z przyczyn zdrowotnych

Ograniczamy mięso z przyczyn zdrowotnych

Aż 84 proc. Polaków deklaruje, że zdrowe odżywianie jest dla nich ważną lub bardzo ważną kwestią - wynika z raportu agencji Inquiry "Zdrowe odżywianie". 18 proc. świadomie ogranicza spożycie mięsa dla poprawy samopoczucia i lepszej kondycji.

Zdrowa dieta jest ważna dla 89 proc. Polaków z grupy 55 i więcej lat, a wśród najmłodszych ankietowanych (18-24 lata) - tylko dla 72 proc.. Trend związany ze zdrowym odżywianiem jest także bardziej popularny wśród kobiet i osób z wyższym wykształceniem. Dla ponad połowy tych osób najważniejszą motywacją skłaniającą do  zdrowego odżywania jest zachowanie zdrowia (54 proc.), a co piąta osoba wskazała na dobre samopoczucie. Odchudzanie, kondycja fizyczna czy wygląd były wymieniane znacznie rzadziej, głównie w grupie osób młodych i mężczyzn.

Co to znaczy "odżywiać się zdrowo"? Zdrowe odżywianie jest utożsamiane przez Polaków głównie z jedzeniem dużej ilości warzyw i owoców, unikaniem "chemii" w żywności (konserwantów, polepszaczy smaku) oraz piciem dużej ilości płynów. Nieco rzadziej wskazuje się na ograniczanie spożywania cukru i używek (alkohol, kawa), unikanie żywności przetworzonej, przestrzeganie urozmaiconej diety oraz zwracanie uwagi na jakość wybieranych produktów.

Na pytanie o sposoby stosowane na co dzień aż 44 proc. osób odpowiedziało, że starają się jeść dużo warzyw i owoców, 41 proc. pije dużą ilość płynów, a 35 proc. unika "chemii" i cukru w pożywieniu. W porównaniu z ubiegłym rokiem badani nieco mniejszą wagę przywiązują do  jakości produktów oraz rzadziej stosują się do zasady 5-6 posiłków dziennie.

Zdrowa dieta z reguły wymaga sporego wysiłku - niemal 40 proc. badanych wskazuje, że utrzymanie zdrowej i zróżnicowanej diety jest dla nich trudne. Podstawową barierą jest jej koszt: panuje powszechna opinia, że zdrowe produkty są o droższe od pozostałych. Duże trudności sprawia także powstrzymanie się od mnogości pokus, tym bardziej, że niezdrowe produkty często są postrzegane jako smaczniejsze.

Polacy wskazują również na brak zaufania do producentów zdrowej żywności co do jakości ich produktów oraz na brak informacji, co jest rzeczywiście zdrową żywnością, niemniej odsetek tego typu wskazań spadł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wyraźnie poprawia się też dostępność produktów z tej kategorii, zarówno w sklepach, jak i w gastronomii.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 15-23 września 2020 r. na reprezentatywnej próbie 2000 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).