Opłata cukrowa korzystna dla budżetu państwa

Opłata cukrowa korzystna dla budżetu państwa

Od stycznia do sierpnia o ponad jedną trzecią wzrosły ceny napojów gazowanych. Jest to efekt wprowadzonej opłaty cukrowej, która przez dziewięć miesięcy dała rządowi ponad miliard złotych.

Ze względu na pandemię, niższe temperatury powietrza oraz podatek cukrowy, zmniejszył się popyt na niektóre napoje, co przyczyniło się na wyraźny wzrost cen. W przypadku napojów gazowanych osiągnął on 36 proc. co daje skok cenowy z poziomu 3,50 zł/l do 4,76 zł/l, spadek sprzedaży wyniósł 20 proc. Jeśli chodzi o wody smakowe, to ich cena wzrosła o ok. 33 proc, przy jednoczesnym 21 proc. spadku sprzedaży.

Wprowadzenie opłaty cukrowej spowodowała, że część producentów podjęło działania obniżające wysokość płaconego podatku, a tym samym próbę redukcji wzrostów cen rynkowych. Jednym z działań jest zmiana składu napojów zmniejszająca poziom, czy całkowicie eliminująca cukier.

Równocześnie opłata cukrowa, jak wynika z danych resortu finansów przekazanych PAP, przyniosła odczuwalne korzyści budżetowi państwa. Do końca września sięgnęły one ponad 1,08 mld zł. 96,5 proc. z tej kwoty zostało przekazanych NFZ. Pozostałe pieniądze trafiły do budżetu państwa.