Raport - umowy, których miało być najwięcej na polskim rynku pracy

Raport - umowy, których miało być najwięcej na polskim rynku pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował raport za cały ubiegły rok, w którym podsumował zjawisko obecne na rynku pracy - stosowania umów o dzieło w Polsce. Wynika z niego, że taki rodzaj umowy w 2021 r. podpisało 337,3 tys. pracowników.

W całym 2021 r. do ZUS przekazano 1,1 mln dokumentów, w których pracodawca zgłaszał fakt zawarcia umowy o dzieło (tzw. formularz ZUS RUD). W wielu przypadkach jeden dokument dotyczył kilku umów. Co więcej, z podsumowania udostępnionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. zawarto w Polsce 1,7 mln umów o dzieło. Pierwszy raz poznaliśmy takie dane, a publikacja takich informacji jest możliwa, dzięki obowiązkowi zgłasza umów o dzieło, który pojawił się 1 stycznia 2021 r.

Umowa o dzieło nie jest aż tak powszechna

Stronami tych umów było 337,7 tys. wykonawców oraz 74,4 tys. zgłaszających. Co to oznacza? Umowy o dzieło stanowią ok. 2 proc. rynku pracy, jeśli za pracowników uznamy osoby ubezpieczone w ZUS. Po stronie pracodawców na wykorzystywanie tej formy kontraktu zdecydowało się ok. 3,25 proc. przedsiębiorców.

- Dzięki zbieraniu tego rodzaju danych wreszcie mamy wiedzę na temat zawieranych w Polsce umów o dzieło. Nasz raport pokazuje, że wbrew obiegowym opiniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów takich umów. Raport ZUS obala pewne mity - informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Najwięcej umów zgłoszono w listopadzie i grudniu, kiedy jest potrzeba, czyli okresie zwiększonego zapotrzebowania na krótkoterminowych pracowników przed świętami Bożego Narodzenia.

  • Z raportu ZUS wynika, że ponad połowę (53,01 proc.) wykonawców umów o dzieło stanowili mężczyźni, choć należy tutaj zastrzec, ze analizie nie poddano 100 proc. zgłoszonych. Odsetek ten odnosi się do 325,6 tys. osób spośród 337,7 tys. osób.

Dodatkowo z raportu wynika, że upada kolejny mit, co do umów o dzieło. Bo to wcale nie najmłodsi uczestnicy rynku pracy dominują wśród otrzymujących tę formę zatrudnienia:

  • osoby w wieku 20-29 lat stanowiły 22,85 proc. wszystkich korzystających z umów o dzieło. Z kolei osoby w wieku 30-39 lat to już 25,02 proc. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę pracowników w wieku od 30 do 49 lat, to mamy już 46 proc. wszystkich wykonawców dzieł.

Dopiero nieco dokładniejszy podział wykonawców umów o dzieło pokazuje, że najczęściej podpisują je osoby pomiędzy 25. a 39. rokiem życia, choć tu także widać, że to grupa 30+ najczęściej korzysta z tej formy zatrudnienia.

Na jak długo podpisuje się umowy o dzieło?

Z raportu ZUS widać także, że umowy o dzieło najpopularniejsze są w bogatszych województwach odpowiadających za wyższy procent polskiego PKB - śląskie, mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie. Na drugim biegunie znalazły się: warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i podlaskie.

Umowy o dzieło w większości przypadków były zawierane na czas nie dłuższy niż 9 dni. Umowy zawierane na czas dłuższy niż 30 dni odpowiadały za 14,97 proc. przeanalizowanych dokumentów.