Podatek od cukru wyjdzie Polakom na zdrowie?

Podatek od cukru wyjdzie Polakom na zdrowie?

Rząd chce wykorzystać politykę fiskalną do walki m.in. z nadwagą i otyłością, które stają się coraz większym problemem zdrowotnym Polaków. Powstał projekt, który przewiduje m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem substancji słodzących.

"Zasadniczym celem projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością przez nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje zastosowane ze względu na swoje właściwości słodzące, substancji słodzących, kofeiny, guarany lub tauryny" - napisano. 
 
Ponadto w projekcie ustawy wprowadzony zostanie przepis, że przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Przewiduje się, że łączna opłata będzie odprowadzana w 50 proc. do gmin, na terenie których odbywa się sprzedaż, a w połowie do NFZ.
 
Dodatkowo podmioty świadczące usługę będącą reklamą suplementu diety będą zobowiązane do wniesienia opłaty w wysokości 10 proc. podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, wynikającej z tej usługi. Środki te zostaną następnie przekazane do NFZ w celu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej. Wpływy z tytułu opłaty od napojów będą przekazywane w wysokości 98 proc. do NFZ na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, a 2 proc. do ministra finansów. Nasuwa się tutaj pytanie czy nakładnie kolejnych opłat, będzie miało faktyczny wpływ na spadek wskaźnika otyłości w Polsce. 
 
źródło: PAP