Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego

Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "Junior Culinary Cap"

5 lutego 2020 r. odbyła się już trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "Junior Culinary Cap" organizowana przez Fundację Świętokrzyskich Szefów Kuchni i Kucharzy.

W tym roku mottem konkursu było hasło "W dobrej kuchni nie jest ważne to, co się gotuje, natomiast ważne jest to, czy nam to smakuje". Konkurs był adresowany do uczniów wszystkich szkół o profilu gastronomicznych, którzy ukończyli 13 lat, ale nie ukończyli 21 roku życia. Konkurs był zorganizowany według zasad regulaminowych (WACS) World Association of Chefs Societies.   

Konkurs składał się z dwóch etapów: pierwszy - uczniowie mieli przygotować własne, autorskie receptury, w których musieli wykorzystać składniki obowiązkowe, którymi w tym roku były: filet z kaczki, warzywa korzeniowe (dowolny rodzaj) i Primerba Knorr Professional (dowolny smak). Aby wziąć udział w eliminacjach należało danie wykonać, sfotografować i wraz z załącznikami wysłać w terminie do dnia 17 stycznia 2020 r na adres fundacjakulinarnakielce@gmail.com. Uczestnicy, których dania zostały najlepiej przygotowane pod względem merytorycznym jak i wizualnym zostali zaproszeni na finał konkursu.

Kreacje kulinarne uczestników oceniało profesjonalne Jury w składzie:

Szef Jury - Tomasz Jakubiak. Jury degustacyjne i techniczne - Zbigniew Kopycki (Restauracja Alfredo), Artur Musztyfaga (Akademia Kulinarna Bidfood Farutex ), Mariusz Jamroszczyk (Restauracja Bałtowski Zapiecek ), Jakub Steuermark (Oerlemans), Robert Głyda (Primulator Polska ), Piotr Papież (Akademia Kulinarna Bidfood Farutex ).

Zawodnicy, którzy zakwalifikowali się do konkursu to:

Kacper Sproski - Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej

Pierś z kaczki/Batat/Jabłko/Kwiaty bzu/Burak/Mini marchew

Patrycja Szczepaniak - Zespół Szkół gospodarczych w Rzeszowie

Pierś z kaczki sous-vide/kaczy demi-glace z wiśniami/raviolo z kaczką/puree z topinamburu/mus dyniowo-morelowy/ziemniak w dwóch odsłonach/oliwa smakowa

Tobiasz Baluk - Technikum "Lider" w Lublinie

Pierś z kaczki / warzywa korzenne / primerba / goździk

Arkadiusz Woźniak - Technikum "Lider" w Lublinie

Pierś kacza / Marchew / Por / Demiglace /Jabłko / Brukselka /Szalotka /Jarmuż

Tomasz Jarmolski - Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej

Kaczka w sosie wiśniowym z cykorią, puree z selera z dodatkiem białej czekolady

Karol Starzyk - Zespół Szkół ZDZ w Kielcach

Kaczka / Mus pietruszkowy / Sos jeżynowy

Kamil Koprowski - Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach

Pierś z kaczki / piernik gryczany ze śliwką / pure z warzyw korzennych / sałatka z pieczonych łupin / ciemny sos / tatar z kaczki / kiszona peperni

Dominik Czeronek - Zespół Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu

Kaczka/Pasternak/Hibiskus/Salsefia/Ziemniak/Dynia/Orzech

Realizacja zadania podczas zmagań finałowych, (czyli dokładnym odwzorowaniu nadesłanego zgłoszenia) będzie polegała na:

  • Przygotowaniu 6 porcji dania głównego
  • Zaprezentowania przygotowanych potraw na talerzach, zaaranżowanych według inwencji twórczej uczestników
  • Przygotowane potrawy (5 porcji) zostaną poddane ocenie Jury. Jedna porcja zostanie zaprezentowana na stole przygotowanym przez Organizatora. Dozwolone jest wystawienie wizytówki z nazwą szkoły i nazwami potraw.
  • Jeśli zażąda tego Jury, uczestnicy konkursu zobowiązani są do udzielenia odpowiedzi na zadane pytania, dotyczące przygotowanych potraw.
  • Czas przygotowania potraw konkursowych wynosi 90 minut.
  • Drużyny startują w dwóch sesjach czasowych po cztery osoby.
  • W jednej sesji czasowej dwóch uczestników wchodzą na stanowisko o określonej godzinie, kolejne dwie osoby w odstępie 15 minut po sygnale Jury.

Pierwsze miejsce zajął Tomasz Jarmolski, na drugim miejscu uplasowała się Patrycja Szczepaniak. Podium zamyka Arkadiusz Woźniak .

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Dla tych młodych ludzi to był bardzo ciężki sprawdzian ich odporności psychicznej, zaangażowania i pasji. Każdy z nich cieszył się z nagród, lecz najważniejsza nagroda, jaką każdy z nich otrzymał od siebie to satysfakcja z dobrze wykonanej pracy. Jurorzy zgodnie stwierdzili, że zawodnicy zaprezentowali wysoki poziom. Wykazali się niekonwencjonalnymi połączeniami smakowymi i różnorodnymi technikami pracy. Pracowali jak zawodowi kucharze.Konkurs miał charakter otwarty dla publiczności. Każdy, kto tylko miał ochotę mógł w dniu konkursu odwiedzić miejsce zmagań finalistów. Mając w ten sposób możliwość podpatrywania zmagań młodych kucharzy.