Podsumowanie sezonu zimowego w Polsce

Podsumowanie sezonu zimowego w Polsce

Tegoroczna zima nie obfitowała w rekordowe opady śniegu, mimo to niemal 90 proc. Polaków zdecydowało się na opuszczenie własnego domu. Wyjeżdżaliśmy głównie w polskie góry. Królowały piesze wędrówki oraz szusowanie na nartach.

Zanim Polacy zaczną myśleć o wyjazdach w trakcie wakacji należy przyjrzeć się, jak kształtowała się statystyka podróży naszych rodaków w ciągu zimy. Okres od grudnia do lutego, to przede wszystkim czas wyjazdów, także tych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, Sylwestrem, feriami zimowymi czy Walentynkami. Polacy w sezonie zimowym przypadającym na przełom 2019 i 2020 roku postawili zdecydowanie na pozostanie we własnym kraju i w większości skierowali się w kierunku południowej granicy, decydując się na aktywny wypoczynek w górach.

Polacy lubią podróżować i dlatego, gdy nadchodzi czas najzimniejszej pory roku postanawiają wyjechać z domu. Niemal 90 proc. z nas w okresie od grudnia do lutego wyjeżdża choćby jeden raz. Zimą najczęściej podróżujemy od dwóch do pięciu razy. 40 proc. Polaków postanowiło wyjechać na 4-7 dni, co stanowi największą część spośród podróżujących. Nieco mniej, bo 36 proc. naszych rodaków decyduje się na wyjazdy weekendowe. Spędzić czas poza domem w okresie zimowym dłużej niż tydzień postanawia mniej niż 10 proc. Polaków. Pozostała część z nas nie chce opuszczać domu, ponieważ obawia się złej pogody bądź po prostu woli oszczędzać pieniądze na dłuższy wyjazd latem.

Prawie 60 proc. Polaków zimowy wyjazd zaplanowało w kraju. Co druga z tych osób decyduje się na wyjazd w góry. Co szósty z pytanych udaje się do konkretnych polskich miast, a zaledwie 4 proc. podróżnych wyjeżdża zimą nad Bałtyk. Biorąc pod uwagę regiony górskie w Polsce to zdecydowanie przeważają Tatry, do których udaje się 34 proc. ankietowanych, z czego więcej niż 50 proc. wskazuje na największe tamtejsze miasto - Zakopane. Co piąty badany wyjeżdżający w polskie góry wybiera Beskidy oraz Sudety. Niemal 30 proc. Polaków decydujących się na wakacje zimą decyduje się na spędzenie wolnego czasu za granicą naszego kraju. Co piąta z tych osób postanawia odwiedzić zagraniczne miasta, 18 proc. wybiera góry, a niecałe 15 proc. udaje się nad morze. Zagraniczne wojaże Polaków skupiają się przede wszystkim w obszarze Hiszpanii i Włoch - które odwiedza średnio co szósty wyjeżdżający. Mniejszym, choć nadal sporym, zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak Austria, Słowacja czy Czechy.

Polacy zimą najczęściej decydują się na wyjazd bez okazji - ponad 60 proc. badanych. Co czwarty z nas wyjeżdża w trakcie odbywania się ferii zimowych, a co dziesiąty na Święta Bożego Narodzenia czy Sylwester. Połowa Polaków jako środek transportu wybiera auto, co piąty samolot - w tej grupie zdecydowanie przeważają osoby wyjeżdżający za granicę, a 13 proc. podróżuje pociągami. W związku z podróżami pojawiają się obawy. Wśród nich prym wiedzie strach przed złymi warunkami na drodze ? niemal połowa podróżnych. Prawie co piąty pytany obawia się dodatkowych kosztów związanych z wyjazdem, złych warunków noclegowych oraz kradzieży. Nie brakuje też Polaków, bojących się mroźnych dni oraz wypadków związanych z uprawianiem sportu, na które decyduje się nieco ponad 30 proc. podróżujących. Wśród najczęstszych aktywności sportowych Polacy wybierają jazdę na nartach - co trzecia osoba - oraz łyżwy - 30 proc. Jednak to nie sport wiedzie prym w trakcie spędzania wolnego czasu. Ponad połowa wyjeżdżających zimą decyduje się na spacery oraz wycieczki, zaś 44 proc. wybiera zwiedzanie. Uprawianie sportów w tym zestawieniu zajmuje trzecie miejsce, tuż przed relaksem, na który stawia 30 proc. respondentów. W trakcie wyjazdów niezwykle ważnym aspektem jest nasze zakwaterowanie. Oczekujemy określonych standardów w placówkach, w których będziemy nocować. Najwięcej podróżujących - 27 proc. - decyduje się na prywatne kwatery bądź wynajęcie pokojów gościnnych. Co czwarty stawia na hotele lub apartamenty, co dziesiąty nocuje u rodziny, a co dwunasty wynajmuje pokój w hostelu.

Jak osiągnąć pełne zadowolenie z zimowego wyjazdu? Przede wszystkim zrobić dobry research wśród znajomych oraz poświęcić sporo czasu na przeglądanie ofert, których w rzeczywistości w jakiej przyszło nam żyć jest mnóstwo. Po pierwsze należy wybrać miejsce, które będzie nam odpowiadało pod kątem spędzenia wakacji. Inne miejsce wybierają ci, którzy chcą poszusować na nartach, a inne - osoby poświęcające swój czas na wędrówki. Dlatego warto znaleźć w Polsce miejscowości stające się zimowymi stolicami kraju. Za przykład z pewnością może posłużyć Zieleniec wyróżniający się iście górskim klimatem ośrodka narciarskiego, na którego terenie działa blisko 30 wyciągów narciarskich. To jedyne w Polsce miejsce z mikroklimatem zbliżonym do alpejskiego będące doskonałą bazą wypadową w Góry Olickie i Góry Bystrzyckie, a także do Czech.

Polacy zimą lubią i chcą podróżować. Wybierają przede wszystkim wyjazdy w góry, decydując się na transport samochodowy. Najczęściej sypiamy w pokojach gościnnych, prywatnych kwaterach oraz hotelach i apartamentach. Lubimy uprawiać sport - zwłaszcza korzystać ze stoków jeżdżąc na nartach - jednak zdecydowana większość Polaków wybiera piesze spacery. Na zimowy wyjazd przeznaczamy zazwyczaj od 4 do 7 dni. Jak sytuacja będzie wyglądała na przełomie kolejnych lat? To pytanie, na które trudno znaleźć odpowiedź. Branża turystyczna z pewnością będzie przygotowana na przyjazd wczasowiczów, którzy w dużej mierze ponownie zdecydują się na pozostanie w obrębie granic kraju. Można przewidywać, że ponad połowa Polaków, którzy w minionym sezonie wybrali się za granicę, tym razem pozostanie w kraju.

Źródło: https://triverna.pl/blog/zimowe-wyjazdy-polakow-raport/; materiały własne