Polacy coraz chętniej sięgają po dania kuchni gruzińskiej

Polacy coraz chętniej sięgają po dania kuchni gruzińskiej

Według badań przeprowadzonych wśród Polaków, nasi rodacy najchętniej chcieliby spróbować potraw wywodzących się z kuchni gruzińskiej. Niewiele niżej w statystykach uplasowała się kuchnia ormiańska. Co takiego jest w tych daniach, że tak je polubiliśmy?

Gruzińska kuchnia zajmuje pierwsze miejsce w sondażach na temat smaków, które Polacy chcieliby spróbować w 2019 roku. Kuchnia ta jest nie dość, że smaczna to co ważne - sycąca.

Podstawą gruzińskich potraw są mięsa. Do dań przygotowywanych głównie na bazie wieprzowiny, wołowiny czy jagnięciny, dodaje się w znacznej mierze bakłażany, paprykę oraz pomidory, które są podstawowymi warzywami w Gruzji.

W badaniach dotyczących smaków niewiele dalej za kuchnią gruzińską znajduje się, pokrewna jej, kuchnia ormiańska. W pochodzących z Armenii daniach ważne miejsce zajmują kasze, z których najpopularniejsza to bulgur.

Polacy odwiedzając restauracje gruzińsko-ormiańskie najczęściej decydują się wizytówkę tych kuchni, czyli chaczapuri - ciasto drożdżowe z nadzieniem serowym. Najchętniej wybieramy farsz z sera gruzińskiego lub farsz z mięsem. Chaczapuri adżarskie z serem i jajkiem znakomicie nadaje się na śniadanie lub pożywną przekąskę. Lekko ciepłe podanie dopełnia smaku.

Na chaczapuri świat kuchni gruzińsko-ormiańskiej się nie kończy. Nadchodzi jesień, więc idealnym rozwiązaniem wydają się być zupy - i tutaj idealna wydaje się być charczo megruli. Przyrządzona na bazie duszonej cielęciny, doprawiona aromatycznymi ziołami i orzechami włoskimi zupa będzie rewelacyjnym rozwiązaniem na coraz chłodniejsze popołudnia.

Po zupie czas na coś bardziej sycącego, w końcu z tego słyną obie kuchnie. Badridżani nigwizit, a więc tzw. gruzińskie bakłażany. To roladki z grillowanych plastrów bakłażana, nadziewanych pastą z orzechów włoskich i gruzińskich ziół, które wierzchu posypane są pestkami granata.

Jeśli wolimy iść w nadal sycące, ale jednak dania mięsne to dobrym rozwiązaniem jest chaszlama ormiańska. Danie na bazie wolno gotowanych wołowych żeberek w winie z ziołami, papryką, pomidorami i ziemniakami poruszy zmysły każdego gościa restauracji.

Gruzińsko-orimiańskie lokale muszą być też przygotowane na wielbicieli ryb. Najpopularniejszą, ale też najsmaczniejszą rybą w Armenii jest pstrąg. Podawany zarówno w wersji pieczonej, duszonej jak i wędzonej. Dania rybne przyprawiane są typowymi dla Ormian ziołami i podawane w towarzystwie warzyw.

Skoro Polacy uważają, że to właśnie kuchnia gruzińska jest przez nich nadal nie w pełni odkryta, a polubili jej niektóre dania, czas, by zagłębili się w gruzińsko-ormiańskich potrawach, zaś zgłębiając te kuchnie, pozytywnie zaskoczyli swój zmysł smaku.