Polscy producenci żywności decydują się na rolnictwo ekologiczne

Polscy producenci żywności decydują się na rolnictwo ekologiczne

Po kilku latach spadków liczba gospodarstw ekologicznych wzrosła w ciągu roku o 7,5 proc., a powierzchnia uprawianych przez nich gruntów wynosi już prawie 550 tys. ha. W tym roku pojawiło się dużo nowych zgłoszeń.

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji rolnictwa nt. bezpieczeństwa i jakości żywności, na którym przedstawiono informację dotyczącą rolnictwa ekologicznego w Polsce. Liczby pokazują, jak zmieniała się liczba producentów ekologicznych od momentu wejścia do Unii Europejskiej. Jak się okazuje, zaczynaliśmy od 3760, teraz jest ich prawie 22 tys. Ale po drodze był też kryzys.

- Tendencja od 2004 r. była zwyżkowa, następnie po 2013 r. nastąpił spadek liczby producentów ekologicznych. Natomiast powoli zaczynamy obserwować wzrost tej liczby. W roku 2021 r. mamy wzrost o 7,5 proc. - mówiła Małgorzata Waszewska, dyrektor biura Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Dodać trzeba, że producent ekologiczny - to pojęcie odnoszące się nie tylko do gospodarstw ekologicznych, ale także do przetwórców takich produktów oraz importerów i dystrybutorów. Niemniej 90% podmiotów tak zdefiniowanych to producenci roślinni lub zwierzęcy.