Polska mlekiem i serem płynąca

Polska mlekiem i serem płynąca

Rosnący globalny popyt na produkty serowarskie skutkuje mocnym wzrostem polskiego eksportu dla tych produktów. Znaczna część produkowanego w Polsce mleka przeznaczana jest na dużą produkcję serów.

Zastanawiając się nad potęgami serowarskimi, każdy w pierwszej kolejności wymieni Francję, Włochy, Niderlandy i Szwajcarię, mało kto pomyśli, żeby w tym gronie ująć Polskę. Ku zaskoczeniu, nasz kraj należy do największych producentów sera - w Unii Europejskiej zajmujemy piąte miejsce, zaś na świecie szóste!

Według raportu o rynku serowym, przygotowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, produkcja serów i twarogów w Polsce wzrosła aż o 65 proc. osiągając tym samym rekordowy wynik 960 tys. ton. Niekwestionowanym liderem w UE są Niemcy, które na 2020 r. osiągnęły produkcję na poziomie 2,4 mln ton. Na kolejnych miejscach jest Francja z 1,9 mln ton produkcji, Włochy (1,3 mln ton) oraz Niderlandy (1 mln ton).

W roku 2020 w strukturze produkcji grupy towarowej zdecydowanie dominowały sery twarogowe, stanowiące ponad połowę całej produkcji (51 proc.), zaś na drugim miejscu znalazły się sery podpuszczkowe dojrzewające (37 proc.). 8 proc. produkcji osiągnęły sery topione, a pozostałe 4 proc. Na szczególną uwagę zasługują sery podpuszczkowe dojrzewające, których wartość produkcji w roku 2019 wyniosła 51 proc. produkcji sprzedanej serów i twarogów ogółem i wynosiła około 5,6 mld zł. Przez pięć lat, od roku 2014 do 2019 produkcja serów dojrzewających wzrosła o 24 proc. z 301 tys. ton do 373 tys. ton. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku zakłady wyprodukowały 358 tys. ton serów podpuszczkowych dojrzewających.

Rozwój eksportu związany jest z rosnącym globalnym popytem na wyroby serowarskie. W latach 2004-2020 sprzedaż zagraniczna serów i twarogów wzrosła ponad czterokrotnie - ze 191 mln euro do 823 mln euro. W pierwszych siedmiu miesiącach 2021 roku wzrost wartości wywozu serów nadal się utrzymywał. Przychody z niego uzyskane osiągnęły 518 mln euro, czyli o 8 proc. więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Sery dojrzewające produkowane w Polsce trafiają przede wszystkim do krajów unijnych, głównie Czech, Włoch, na Słowację i do Niemiec, a także do Rumunii oraz na Węgry. Nabywcy również znajdują się poza granicami Unii i są to: Ukraina, Arabia Saudyjska, Wielka Brytania, Libia, Izrael oraz Panama.