Polski Ład: komisja senacka za przesunięciem zmian o rok

Polski Ład: komisja senacka za przesunięciem zmian o rok

W środę, 27 października, senat przyjął 70 poprawek do Polskiego Ładu, zaś na najbliższy piątek zaplanowano głosowanie nad tą ustawą. Senator Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej Komisji Finansów i Budżetu, poinformował, iż będą rekomendacje do Senatu, by głosowanie dotyczyło przesunięcia wejścia w życie zmian podatkowych o rok.

Senacka Komisja Finansów i Budżetu przyjęła 70 z 90 zgłoszonych poprawek do Polskiego Ładu. Kilkanaście z nich było autopoprawkami Ministerstwa Finansów. Jedna z rządowych korekt dotyczyła ubezpieczenia zdrowotnego osób powracających do Polski z zagranicy, których obejmie abolicja podatkowa - resort finansów nie przewidział, że w momencie zwolnienia podatników z płacenia podatków, obiera im jednocześnie prawo do ubezpieczenia. Wypowiedział się również Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który w związku z nałożeniem nowych obowiązków, poprosił o zwolnienie z konieczności przeprowadzania zakupów publicznych - procedura przetargowa wydłuży wdrożenie planowanych zmian.

Według senatora Kazimierza Kleiny, Senat nie jest w stanie uznać wszystkich poprawek, które dotyczą błędów w przepisach. Korekty te miałyby wpłynąć na przepisy zmieniające aż 26 ustaw. Z niektórych poprawek senatorzy się wycofali, ponieważ nie było pewności, jakie skutki mogłyby przynieść w przyszłości. Senator Klein zauważa, że wiele rozwiązań podatkowych proponowanych przez rząd, przyniesie odwrotne skutki od zamierzonych. Na przykład po wejściu w życie nowych obniżonych stawek podatkowych dla ryczałtowców, specjalistom nie będzie się opłacało pozostanie na etacie. Rząd sam przyczyni się do masowej ucieczki z etatów w fikcyjną działalność gospodarczą. Innym przykładem jest propozycja zerowego PIT dla seniorów, by ci po osiągnięciu wiek emerytalnego nie przechodzili od razu na emeryturę, lecz dalej pracowali. W rzeczywistości jednak zwolnienie z podatku seniorów zawierać się będzie w wyższej kwocie wolnej od podatku, więc korzyści dla mniej zarabiających seniorów są praktycznie żadne.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych na ponad czterdziestu stronach wypunktowała podatkowe pułapki zastawione na podatników w Polskim Ładzie. Jedną z największych jest ulga dla klasy średniej, która miała złagodzić skutki braku możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku. Ulga ta skonstruowana jest tak, że przekroczenie ustawowego progu przychodu chociażby o złotówkę spowoduje, że trzeba będzie ją w całości zwrócić urzędowi skarbowemu, włączając w to odsetki.

Polski Ład z pewnością nieraz zaskoczy podatników po wejściu w życie, dlatego Komisja Finansów i Budżetu rekomenduje, by przesunąć wprowadzenie zmian o rok, aby mieć czas na odpowiednie poprawki.