Postanowienie na 2022: życie w portugalskim stylu slow

Postanowienie na 2022: życie w portugalskim stylu slow

Styczeń jest czasem postanowień noworocznych, spisywania planów i marzeń, które chcemy zrealizować w kolejnych 12 miesiącach, wchodząc niejako z czystą kartką w kolejny etap życia. Ćwiczenia na siłowni? Work-life balance? A może dieta pudełkowa? Portugalczycy proponują zupełnie inne rozwiązanie, które sprawi, że nie tylko 2022 rok, ale i kolejne lata będą obfitować w spokój, radość i poczucie harmonii. Odpowiedzią jest: slow life.

Portugalski styl życia noworoczną inspiracją Polaków

Ten, kto był choć raz w Portugalii wie, że życie toczy się tam zupełnie inaczej niż w naszych polskich domach. Jest tam spokojnie, przyjemnie, a ludzie żyją wolniej, znajdując czas na drobne przyjemności. Z raportu przygotowanego przez MoneyTransfer.com wynika, że Portugalia jest 3. najlepszym krajem w Europie na spędzenie emerytury. Co sprawia, że codzienność Portugalczyków jest tak przyjemna? I jak przekuć to na polskie noworoczne plany?

Tym, co odróżnia Portugalczyków od Polaków, jest z pewnością spokojny, luźny styl życia w rytmie melancholijnej muzyki fado i radosnych fest na ulicach małych i dużych miast. Późne wstawanie, długi dzień, ciepły klimat, nocny styl życia, wyborne jedzenie, wieczorne spotkania w ulubionych lokalnych knajpkach, a do tego przepiękne plaże, niekończące się wybrzeże i niepowtarzalne widoki oceanicznych fal rozbijających się o malownicze klify. Jeśli właśnie takiej codzienności pragniesz w 2022 roku, do swoich noworocznych postanowień dodaj choć odrobinę portugalskich inspiracji i uczyń tym samym swoją codzienność bardziej slow. Rozwiązaniem skrojonym na miarę naszych polskich warunków może być więcej apetycznych kolacji z najbliższymi w ulubionych restauracjach oczywiście w towarzystwie najlepszych portugalskich smaków.

Smak Portugalii w polskim zaciszu

Do pełni portugalskiego stylu życia brakuje jeszcze jednego, niezwykle istotnego elementu, który odróżnia ten naród spośród innych na mapie Europy. Chodzi oczywiście o wino. To Portugalczycy od lat znajdują się wysoko w rankingach krajów z największym spożyciem, a także produkcją tego trunku. Wielu tamtejszych winiarzy utrzymuje również, że codziennie pije kieliszek czerwonego wina, traktując to jako swoisty rytuał. Jakiego portugalskiego wina nie sposób pominąć? Na pewno tego wyprodukowanego w jednym z najstarszych regionów winiarskich w Portugalii - Tejo. Z tej części kraju pochodzi również blisko 50% korków produkowanych na świecie. Tradycja uprawy winorośli w Tejo sięga aż XII wieku. Nic więc dziwnego, że wino to jest dziś znane i lubiane pod różnymi szerokościami geograficznymi. Polacy od lat chętnie przekonują się także do tego smaku, łącząc je z różnymi potrawami i serwując przy wielu okazjach.

Wino dla Portugalczyków jest bardzo ważne, a bez niego południowy styl życia, do którego często tęsknimy, miałby zupełnie inny charakter. Być może polskie postanowienia noworoczne powinny nabrać nie tylko portugalskich barw, ale i winnych smaków, dzięki którym niedawno rozpoczęty 2022 rok stałby się smaczną, a także pełną upragnionej lekkości, wolności i harmonii odmianą.