Restauracje popularnego szefa kuchni zagrożone upadłością

Restauracje popularnego szefa kuchni zagrożone upadłością

Sieć restauracji znanego m.in. z telewizji kucharza Jamiego Olivera zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. Z utratą pracy musi się liczyć nawet ponad tysiąc pracowników.

Z problemami finansowymi sieć restauracji Jamiego Olivera walczy już od jakiegoś czasu. Z przedłużającymi się trudami zmagają się 23 włoskie lokale Jamie's Italian w Wielkiej Brytanii, londyńskie Barbecoa i Fifteen oraz znajdująca się w porcie lotniczym Gatwick - Jamie Oliver's Diner.

W 2018 roku z powodu niewypłacalności zamknięto 12 restauracji Jamie's Italian. Za jej powód podano zwiększoną konkurencję i wzrost czynszu w lokalnych dzielnicach handlowych. 

Do próby rozwiązania problemów z jakimi zmaga się brytyjski kucharz-celebryta i sieć jego restauracji została powołana międzynarodowa firma audytorsko-doradcza. Ma ona przeprowadzić restrukturyzację  będącą formą ochrony niewypłacalnej sieci przed upadłością. Restrukturyzacja nie będzie dotyczyć lokali Olivera funkcjonujących jako franczyzy, a mających swoją siedzibę poza Wielką Brytanią.

Według wstępnych szacunków, w razie upadłości objętych nadzorem firm, pracę stracić może nawet około 1300 osób.

Jamie Oliver to brytyjski szef kuchni. Jest znanym autorem książek kucharskich i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, które często sam prowadził.

Jego pseudonim to "Nagi Szef". Jako kucharz preferuje świeżą i ekologiczną żywność. W swojej ojczyźnie znany jest z prowadzenia krucjaty przeciw karmieniu dzieci fast foodami.