Rosną koszty produkcji pizzy

Rosną koszty produkcji pizzy

Kuchnia włoska jest najbardziej popularną kuchnią regionalną na całym świecie, więc i w Polsce ma swoich wiernych fanów i to nie mało! Kto z nas nie lubi makaronów, tiramisu, a przede wszystkim pizzy? Zwłaszcza ta ostatnia, cieszy się u nas wielkim uznaniem. A co za tym idzie? Pizzerie w Polsce wyrastają, jak grzyby po deszczu. Prawdopodobnie każde z naszych miast posiada co najmniej kilka włoskich restauracji. Takie wyniki świadczą o jednym - kuchnia włoska klasyfikuje się w naszym jadłospisie naprawdę wysoko, można rzec, że jest ona numerem jeden w Polsce.

Jednak szalejąca inflacja sprawia, że wzrastają koszty praktycznie wszystkich segmentów towarów i usług i nie inaczej jest z pizzą. W latach 2010-2021 koszty produkcji jednej z najpopularniejszych rodzajów pizzy - capricciosy, wzrosły o ok. 32 proc.

Jutro - 9 lutego - przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. Z tej okazji warto przyjrzeć się, w jakim tempie drożeją koszty wytwarzania pizzy. Wzrastają koszty surowców, nie dziwi więc fakt, że za to popularne włoskie danie będziemy płacić coraz więcej. W latach 2016-21 koszt wytworzenia pizzy capricciosy wzrastał średniorocznie o 4.2 proc. W latach 2010-21 koszty surowcowe produkcji pizzy wzrosły o około 32 proc. W tym czasie przyrosty cen surowców do produkcji pizzy mają podobną dynamikę co wzrosty cen żywności ogółem.

Nie zapowiada się też, aby trend ten miał się w najbliższym czasie odwrócić, a to w związku, nie tylko ze stale rosnącymi cenami półproduktów wymaganych do produkcji pizzy, ale także w przypadku restauracji - koszt ten będzie jeszcze większy, napędzany dynamiką wzrostów cen gazu, pracy czy kosztów logistycznych. W dodatku, w ostatnim czasie na popularności zyskały firmy dowożące posiłki do domów - przez trwającą od dwóch lat pandemię, większość decyduje się na zakup pizzy z dowozem.