Ruszyło Krakowskie Menu Stołeczne

Ruszyło Krakowskie Menu Stołeczne

Europejska Stolica Kultury Gastronomicznej w 2019 roku zaprasza na Krakowskie Menu Stołeczne. Od początku maja w wybranych krakowskich restauracjach można spróbować dań inspirowanych historią miasta oraz lokalnymi produktami.

Kraków jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej. W związku z tym organizuje różne wydarzenia związane z gastronomią. Od 1 maja jednym z nich jest Krakowskie Menu Stołeczne.

Do programu Krakowskie Menu Stołeczne przystąpiło 15 restauracji. Oferują one smakoszom pełne menu, składające się z zakąski, zupy lub zakąski gorącej, dania głównego i deseru, zainspirowanych krakowskim dziedzictwem kulinarnym.

Szefowie kuchni przygotowują potrawy w oparciu o krakowskie klasyki kulinarne. Są to m.in. obwarzanka, maczanka czy tort. Ponadto wykorzystują lokalne produkty - suskę sechlońską, jabłka łąckie, pstrąga ojcowskiego, śmietanę ze Skały, śliwowicę łącką, oscypka czy bryndzę.

To dwa główne kierunki, którymi podążają restauratorzy biorący udział w akcji. Część z nich decyduje się na dania inspirowane historią. Natomiast inni szefowie kuchni inspiracji szukają w produktach pochodzących z okolic Krakowa.

Krakowskie Menu Stołeczne zagościło w restauracjach Art, Baroque, Biała Róża, Copernicus, Enoteka Pergamin, Fiorentina, Four w Hotelu Grand Ascot, Grand Signature w Grand Hotelu, Kogel Mogel, Miodova, Piano Rouge, Pod Aniołami - Muzeum Smaku, Szara Gęś, Wesele i Wierzynek.

Menu Stołeczne w Krakowie będzie serwowane w restauracjach do końca 2019 roku.