Rząd planuje zwolnienie z podatku umorzonych subwencji z tarczy PFR

Rząd planuje zwolnienie z podatku umorzonych subwencji z tarczy PFR

Obecnie otrzymanie przez przedsiębiorcę decyzji o umorzeniu subwencji z tarczy finansowej PFR skutkuje koniecznością zapłaty podatku. Jak twierdzą eksperci - umorzone kwoty stanowią przychód podatkowy. Taki obowiązek dla wielu przedsiębiorców powstał w maju i jeśli nic się nie zmieni, to podatek będą musieli uregulować w czerwcu. Rząd planuje jednak zwolnienie z podatku umorzonych subwencji z tarczy PFR.

Konrad Piłat z kancelarii KNDP przypomina, że według ogólnej zasady umorzone przedsiębiorcom kwoty stanowią ich przychód podatkowy. Jednak w przyjętej przez rząd pod koniec kwietnia br. Aktualizacji Programu Konwergencji wskazano, że planowane jest zaniechanie poboru podatku od wartości umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji finansowanych z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zauważył on, że z zapowiedzi rządu wynika, iż beneficjenci pomocy nie będą musieli płacić podatku od umorzonych kwot wsparcia udzielonego w ramach PFR. Konkretne rozwiązania nie są jeszcze znane jednak taki skutek można uzyskać na kilka sposobów.

Po pierwsze można wprowadzić zmianę w ustawie poprzez literalne wskazanie, że przychód z umorzenia nie podlega opodatkowaniu. Rozwiązanie to zastosowano już w przeszłości ? do dochodu z tytułu umorzenia pożyczek dla mikroprzedsiębiorców w wysokości 5 tys. zł. "Z punktu widzenia przejrzystości systemu podatkowego nie wydaje się ono najlepsze. Ogólną zasadą jest bowiem, że umorzone przedsiębiorcom kwoty stanowią ich przychód podatkowy. Pojawia się zatem nie do końca uzasadniony wyjątek" - ocenia Piłat.

Inna możliwość, to wprowadzenie do ustaw podatkowych odpowiedniego zwolnienia z opodatkowania. Doradca podatkowy uważa, że powinno ono być uzupełnione o doprecyzowanie przepisów dotyczących kosztów uzyskania przychodów ? tak aby nie było żadnych wątpliwości, że wydatki sfinansowane z umorzonego wsparcia zmniejszają przychód.

Konrad Piłat dodaje, że w ordynacji podatkowej przewidziana jest jeszcze instytucja zaniechania poboru podatku. Zdaniem eksperta jej zaletą jest to, że można z niej skorzystać błyskawicznie: uprawnienie do wydania odpowiedniego rozporządzenia przysługuje bowiem ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych. Przesłanki mają charakter ogólny: uzasadniony interes publiczny lub ważny interes podatników.