Rząd wraca do podatku cukrowego

Rząd wraca do podatku cukrowego

Rząd wraca do tematu opłaty cukrowej - ustawa w trakcie pandemii utknęła w Sejmie. Wiceminister Janusz Cieszyński zapowiedział we wtorek, że w planach jest jej zmiana tak, by opłata od słodkich napojów weszła w życie od 2021 roku.

Uchwała Senatu dotycząca ustawy trafiła do zamrażarki sejmowej. Wcześniej Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że wejście podatku zostanie przesunięte na koniec roku. Teraz rząd zdecydował o powrocie do tematu.

- W szczycie epidemii podjęliśmy decyzję o odłożeniu prac nad opłatą cukrową. Wracamy do nich i uwzględniamy postulaty środowisk biznesowych, dotyczące wydłużenia terminu vacatio legis - chcemy, aby nowa opłata weszła w życie od 2021 r. - powiedział Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, cytowany przez PAP.

Ustawy nie ma jednak w harmonogramie najbliższego posiedzenia Sejmu, a posłowie i tak zmian w dotychczasowym projekcie nie mogą wprowadzić. Opłata cukrowa miała obowiązywać od 1 lipca - taki termin na sztywno zapisano w rządowej ustawie, którą Sejm przyjął w lutym. W marcu o jej odrzuceniu zdecydował jednak kontrolowany przez opozycję Senat. Sejm miał zająć się uchwałą Senatu w połowie kwietnia, ale na wniosek rządu projekt wypadł z prac izby.

Co Sejm może teraz zrobić z projektem? Może senackie weto przyjąć, wtedy ustawa trafi do kosza. Jeśli je odrzuci, to ustawa mogłaby zacząć obowiązywać. Problem pojawia się z tym, że zapisano w niej, że terminem jej wejścia w życie jest data 1 lipca 2020 roku, czyli obowiązywałaby wstecznie. Sejm na tym etapie prac parlamentarnych nie jest w stanie zmodyfikować treści ustawy i zmienić daty wejścia jej w życie np. na 1 stycznia 2021 roku, co deklaruje teraz rząd. By to zrobić, trzeba by projekt wnieść ponownie do parlamentu.

Podatek cukrowym - czym jest?

Ustawa zakłada objęcie specjalną daniną napojów słodzonych i energetycznych. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj. Wpływy z nowego podatku w 2020 roku miały wynieść ponad dwa miliardy zł. Rząd zapewnia, że cel ustawy jest prozdrowotny - zgromadzone dzięki niej pieniądze miałyby zostać przeznaczone na zwalczanie chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru, takich jak nadwaga, otyłość, oraz działania edukacyjne i profilaktykę.