Światowy Dzień Wegetarianizmu

Światowy Dzień Wegetarianizmu

Zaczyna się październik, miesiąc w którym szczególnie warto zwrócić uwagę na zwierzęta. Jest to bowiem Międzynarodowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt, a zaczyna go Światowy Dzień Wegetarianizmu. Święto ustanowiła 22 listopada 1977 w New Dehli Międzynarodowa Unia Wegetariańska (International Vegetarian Union - IVU), podczas 24. Światowego Kongresu Wegetariańskiego. Głównym celem tego dnia jest wskazywanie korzyści, płynących z tego sposobu życia, wolnego od okrucieństwa i przemocy wobec zwierząt.

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu jest częścią większej akcji społecznej, która ma na celu zwrócenie uwagi na dobro naszych "braci mniejszych" - zwierzaków. Październik ustanowiony jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. Trudno nie dostrzec korelacji, jaka występuje między wegetarianizmem a dbałością o dobro zwierząt. Wciąż jednak wiele osób nie dostrzega ewidentnych korzyści płynących z diety pozbawionej komponentów zwierzęcych, dlatego dni takie jak ten przypadający 1 października są niezwykle ważne dla budowania ogólnospołecznej świadomości w tym zakresie. 

Międzynarodowy Dzień Wegetarian to święto, które ma na celu szerzenie wiedzy o wegetarianizmie. Funkcjonuje bowiem w przestrzeni wiele mitów związanych z tego typu dietą. Wegetarianizm jest tymczasem dietą, która przynosi wymierne korzyści organizmowi. Zróżnicowana, odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest polecana wszystkim osobom bez względu na wiek. Dostarcza ona wszystkich niezbędnych składników odżywczych w zalecanych przez dietetyków dawkach. W niektórych wypadkach może okazać się konieczna suplementacja różnego typu witaminami, ale taka sytuacja równie często zdarza się w przypadku osób, które mają w swojej diecie mięso. Szczególną uwagę zwrócić należy na podaż witaminy D, B12 oraz żelaza i cynku. Polski Instytut Żywności i Żywienia zaleca stosowanie diety wegetariańskiej, jako tej, która pozytywnie wpływa na zapobieganie i leczenie wielu powszechnie występujących schorzeń. 

Wiele badań naukowych wskazuje, że eliminacja mięsa przynosi korzystne skutki zdrowotne. Statystyki pokazują, że wegetarianie rzadziej ulegają schorzeniom onkologicznym, zdecydowanie mniejszy ich odsetek ulega zawałowi serca i chorobom układu krążenia. Osoby znajdujące się na diecie wegetariańskiej rzadko mają problemy z otyłością czy nadwagą.