Świeże powietrze to niekorzystne środowisko rozwoju COVID-19

Świeże powietrze to niekorzystne środowisko rozwoju COVID-19

Najnowsze badania potwierdzają, że koronawirus słabo przenosi się na świeżym powietrzu. Szansa na zakażenie jest 19 razy większa w pomieszczeniach niż na zewnątrz.

Z badań przeprowadzonych przez irlandzkich naukowców wynika, że z wziętych pod uwagę ponad 232 tys. przypadków koronawirusa odnotowanych w Irlandii, zaledwie 262 zakażenia swoje źródło miało w zewnętrznej transmisji COVID-19. To jeden na tysiąc potwierdzonych przypadków koronawirusa.

Niewielka liczba przypadków wynikających z transmisji na zewnątrz w Irlandii znajduje odzwierciedlenie w badaniach międzynarodowych. Badanie 1245 przypadków w Chinach wykazało, że zaledwie trzy osoby zostały zakażone na zewnątrz, gdy rozmawiały bez maseczek.

Analiza pięciu globalnych badań transmisji przygotowana przez Uniwersytet w Kalifornii wykazała, że szanse na zakażenie COVID-19 są 19 razy większe w pomieszczeniach niż na zewnątrz.

Spotkania na świeżym powietrzu są więc bezpieczne, jeśli towarzyszy im odpowiednie zabezpieczenie. Podobnie rzecz ma się z przebywaniem w pomieszczeniach. Jak zminimalizować szansę zakażenia wirusem? Przede wszystkim należy postawić na dezynfekcję oraz regularne wietrzenie i stosowanie oczyszczaczy powietrza w zamkniętych lokalach. Noszenie maseczek w dobrze wentylowanych pomieszczeniach również okażą się pomocne.