Szczepionka nadzieją na powrót do normalności

Szczepionka nadzieją na powrót do normalności

Realna perspektywa szczepionki może zmienić scenariusz gospodarczy z deflacyjnego na reflacyjny - stąd wzrost rentowności na długim końcu i wzrosty na giełdach - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych szef PFR Paweł Borys komentując informacje dot. szczepionki przeciwko Covid-19.

Amerykański Pfizer i niemiecka firma BioNTech są o krok od wprowadzenia na rynek szczepionki na Covid-19 - poinformowały we wspólnym komunikacie. Preparat jak dotąd ma aż 90-procentową skuteczność w zwalczaniu zakażenia, a wniosek o jego dopuszczenie na rynek w USA w trybie nadzwyczajnym ma się pojawić już za parę tygodni. Firmy są gotowe wyprodukować w 2021 roku aż 1,3 mld sztuk szczepionek.

Rynki finansowe zareagowały pozytywnie, zaś ekonomiści wskazują między innymi na to, że teraz tym bardziej warto wprowadzać ograniczenia związane z walką z koronwirusem i połączone z tymi ograniczeniami duże i szczodre programy pomocowe dla gospodarek.

Rada Polityki Pieniężnej uważa, że zbyt szybkie ograniczenia przez rząd deficytu w finansach publicznych byłoby błędem, bo priorytetem w 2021 roku powinno pozostać wspieranie gospodarki w powrocie do wzrostu gospodarczego.

"W obecnych warunkach makroekonomicznych, w tym przy prognozowanym utrzymaniu się ujemnej luki popytowej oraz wyższym niż w latach poprzednich bezrobociu, zbyt szybkie ograniczenie deficytu finansów publicznych mogłoby wpłynąć negatywnie na tempo powrotu gospodarki na ścieżkę zrównoważonego wzrostu, a przez to mogłoby także utrudnić utrzymanie stabilności finansów publicznych w średnim okresie." - pisze Rada w swojej opinii do projektu budżetu państwa na 2021 rok.

Szczepionka niewątpliwie staje się światełkiem w tunelu. Rozwiązanie wielu problemów pojawiło się szybciej, niż można było przypuszczać - premier Mateusz Morawiecki zapewnił w poniedziałek, że Polska otrzyma szczepionki wiosną i że będzie jej dwadzieścia kilka milionów sztuk.

Poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku, mamy równe prawo z innymi krajami UE do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji. A więc jesteśmy również przy tej umowie, którą wczoraj Komisja Europejska zawarła z firmą Pfizer na badania nad szczepionką, a w środę planowane jest podpisanie umowy na dostawę konkretnych szczepionek - powiedział premier.