Szlakiem dobrego smaku

Szlakiem dobrego smaku

Długie, chłodne wieczory to wymarzony czas na rozgrzewkę przy kieliszku wina. Można się nim rozkoszować we własnym domu lub na szlaku podróżniczym, wędrując śladem winnic, gdy jesienią dobiega końca sezon enoturystyczny. Nie trzeba nawet wyjeżdżać za granicę. Wystarczy wybrać się do Małopolski.

Chociaż enoturystyka kojarzona jest z takimi krajami Europy, jak Francja, Włochy i Hiszpania, to od jakiegoś czasu rozwija się również w Polsce. - Tradycja winiarska intensywnie odradza się w Małopolsce, gdzie jedne z pierwszych upraw winorośli pojawiły się już w IX wieku. Dziś występuje tu największe zagęszczenie winnic w skali kraju. Oficjalnie zarejestrowanych jest 54, ale szacuje się, że w regionie jest ich ponad sto - opowiada Monika Bielka-Vescovi, ekspert z zakresu sztuki sommelierskiej w Polsce.

Uprawie winorośli sprzyja małopolski mikroklimat i urozmaicona rzeźba terenu z licznymi, nasłonecznionymi stokami. Jedne z najbardziej obiecujących dla produkcji wina obszarów znajdują się w północnej i środkowej części województwa małopolskiego: w okolicach Myślenic, Kotlinie Sądeckiej, czy dolinie Dunajca. - Podczas degustacji wina szczególne znacznie ma woda jaką do niego dobieramy. Nie tylko oczyszcza paletę przygotowując na kolejny łyk, ale również podkreśla jego smak. Kinga Pienińska Lekko Gazowana ze swoją delikatną pienistością wspaniale oczyszcza usta, a jej subtelna mineralność i łagodna kwasowość idealnie łączą się z lokalnymi małopolskimi winami. Ponadto łagodzi charakterystyczną kwaskowość win, wynikającą z chłodnego klimatu i mniejszej dojrzałości winogron, jednocześnie podkreślając delikatne aromaty owocowe, pozostawiając w ustach uczucie harmonii - mówi sommelierka. 

Turystyka winiarska jest jedną z najintensywniej rozwijających się obecnie gałęzi turystyki, zdobywa coraz więcej zwolenników i cieszy się ogromnym zainteresowaniem - również w Polsce. Rodzime winiarstwo odrodziło się stosunkowo niedawno, ale razem z nim rozwija się również oferta enoturystyczna. Większość  miłośników wina, która chociaż raz spróbowała enoturystycznych przyjemności z ogromną radością wraca do tego sposobu spędzania wolnego czasu.

Enoturystyka może mieć charakter wyłącznie rekreacyjny lub wiązać się z elementami poznawczymi i edukacyjnymi - miło spędzamy czas, a przy okazji, jeśli mamy na to ochotę dowiadujemy się więcej o winie, sposobie jego powstawania, regionie, z którego pochodzi, specyfice uprawy winorośli i innych kwestiach związanych z winiarstwem. Wino to produkt wybitnie regionalny, na imprezach enoturystycznych towarzyszy mu często przepyszne jedzenie, przygotowywane z produktów najwyższej jakości, pochodzących "z okolicy".